אני לא רוצה לגן החדש!

האם גם אתם נתקלתם בתגובות עזות מצד הילדים שלכם? רגשות
התחלתם לדבר על השינוי והמעבר מתוך תחושת אחריות הורית, וקיבלת אמירות כגון:"הגננת החדשה מעצבנת", "אני לא אוהב ללמוד", "הילקוט מכוער". וגם אמירות מפורשות יותר כמו- לא רוצים לעבור לבית הספר, לא רוצים לגן החדש . תגובות כאלו של ילדים עלולות להבהיל אותנו, להכניס גם אותנו לבלבול וחרדה. 
הילדים שלנו , באמירות הללו אומרים לנו:"אני חושש מהשינוי." האם גם אנחנו יכולים לזהות בעצמנו את ההרגשה הזו ?
הילדים מתרגשים לקראת השינוי הצפוי. לעיתים הם צעירים מכדי לתאר במילים את ההתרגשות, את הסערה. לפעמים גם להם לא ברור מה "הופך להם את הבטן". 
אנחנו ההורים יודעים! כי גם אנחנו עברנו שינויים וחווינו מעברים. אנחנו יודעים שסערת הרגשות מכילה סלט גדול של כל הקשת הרגשית: שמחה, חרדה, חשש, סקרנות, משיכה, בלבול, ציפייה, שאלות רבות, משיכה ורצון לשינוי.
התפקיד שלנו כהורים הינו:
  1. לתרגם נכון את האמירות המבהילות לרגשות. למשל " אני לא רוצה לבית הספר/אני שונא את הגן החדש "-משמעם: אני חושש ומתרגש/ אני לא יודע מה יקרה לי. 
  2.  לא להתבלבל עם הילדים. הם זקוקים לנו יציבים ורגועים. במיוחד בתקופה זו של סערה רגשית. הורה המהווה גזע יציב עליו אפשר להתפרץ בסערת רגשות מעניק בטחון. ומסייע בהפגת החששות. 
  3. צמצום מילים- הילד שלנו מתבטא באופן כזה? הקשיבו לו, אל תנסו להסביר כמה נפלא יהיה. כי כרגע הוא עסוק בסערה. קחו את הזמן. התהליך מתרחש בקצב שלו. ניסיון להסביר ולהשתמש בשפע דוגמאות, לנסות ל"שכנע" את הילד….לא מאפשרים הקשבה אמתית. ואינם נופלים על אוזן קשבת מצד הילד.
  4. סרבני יום הולדת- יתכן וילדים מסוימים לא ירצו לחגוג כי החגיגה מסמלת את הגדילה והמעבר- היו רגישים לכך. 
  5. דוגמא אישית- ניתן להשתמש באמירות אמפטיות כגון: זה מאוד מרגש לעבור. ולתת דוגמא אישית-א.  אני זוכר שלפני שעברתי לבית הספר היו לי כל כך הרבה מחשבות שהתקשיתי לישון. ב. כשהתחלתי לעבוד במשרד החדש לא מצאתי איפה השרותים- זה היה ממש מלחיץ. אבל שאלתי מישהו ועזרו לי….
בקיצור- נשימה עמוקה, הקשבה, אמפטיה ודוגמא אישית.
שנת לימודים פוריה ומהנה. 
עירית
פורסם ב בית הספר, הנחיה למשפחה, מכתבים להורים, מעבר לכתה א ע"י iritbenhaim באוגוסט 10th, 2015.

השאר תגובה