"אחרי החגים"- זמן להתחלה חדשה

barefoot-482747_1280אחרי החגים כבר מאחורינו וזו הזדמנות מעשית להחלטה על שינוי והתפתחות במשפחה. (גמילה מחיתול, הרגלי סדר ונקיון, טקסים חדשים למשפחה, ערכים חדשים, פעילות ספורט)
לא סתם הירהור, מעין ענן מחשבה שעובר עם רוח הסתיו…לא, הכוונה להחלטה מעשית. זה הזמן עם השגרה המתבססת, להתעורר, לאסוף כוח וליצור שינוי.
השינוי משמעותו: הרגלים חדשים, הבנה שאנחנו סומכים על עצמנו ועל הילדים שלנו. אמונה עמוקה בכוח של עצמאות, והכרה בכך שהמשמעות של כל התהליך היא גדילה התפתחות.
אז איך עושים זאת?
  1. בוחרים– מנהלים תהליך חשיבה עם עצמנו על מה לשים דגש כרגע. יש לנו כמות אנרגיה מוגבלת וכדאי שנשמור עליה.
  2. מתמקדים– כדאי לבחור יעד מדויק ומצומצם. שניתן לראות אותו. למשל : מוצץ רק במיטה/ אוכלים בשולחן האוכל/ הולכים לישון בשעה…(בהתאם לגיל הילד)/ כל אחד אחראי להשליך את הכביסה לסל הכביסה ולא על הרצפה/בכל ערב  מסדרים את החדר מהצעצועים/ ילדים צעירים מסדרים חלק מותאם גיל (בובות/לגו). ועוד ועוד.
  3. לוקחים פרק זמן להסתגלות. בזמן זה אתם ההורים מתחייבים (לעצמכם, קודם כל) להיות ערניים , לעודד את הניסיונות, להזכיר את הכלל החדש, לשבח עם ההצלחה, ולהתמיד בתביעה לשינוי.
  4. עורכים שיחה עם הילדים בה תסבירו את השינוי והצפייה החדשה. חשוב לעודד ולחזור על האמירה "אני בטוחה שאתה יכול להצליח" . " אני סומכת עליך ועל כולנו שנצליח בשינוי" חשוב לערוך את השיחה עם ילדים בכל גיל. 
  5. הצהרת כוונות כתובה– כדאי להכין דף עם עקרי השינוי ( 2 שורות) וציור מתאים. את הדף תולים במקום מרכזי בבית- מזכיר לכולם מה היעד שלנו.
  6. מאמינים– לא להתייאש. גם אם קשה. שווה לחשוב אולי לא היינו מספיק ברורים לעצמנו או לילד, אולי צריך לדייק יותר. אבל להמשיך בשינוי ותביעה להתפתחות ועצמאות. 
  7. לפעמים נכשלים– גם חוסר הצלחה הינה חלק מהחיים. אפשר לשתף את הילד שלכם ולהיות אמפטיים לקושי להתמודד" גם אני החלטתי שאעשה ספורט 3 פעמים בשבוע ולא הצלחתי. אני מאוכזבת. אבל בשבוע הבא אנסה שוב. גם אתה תנסה שוב לסדר את החדר כשאנחנו מזכירים לך. אנחנו פה לעזור". 
  8. בהצלחה, אני סומכת עליכם שתצליחו

פורסם ב הנחיה למשפחה, עצמאות ע"י iritbenhaim באוקטובר 8th, 2015.

השאר תגובה