פוחדים-מה עושים?-המשך יישומי

הלילה מהווה כר נרחב לאפשרויות. מצד אחד מנוחה ורגיעה ומצד שני קשיים של חלומות ופחדים.
נאמר כבר שחלומות הם דבר טבעי, התפתחותי  ואפילו השרדותי. למדנו ,בעברנו האנושי,לחשוש מסכנות ולהמנע מהן. לעיתים הפחד נובע משלב רגשי, קושי בהפרדה בין דמיון למציאות, ארוע מפחיד (סרט/כלב נובח) . תקופה לחוצה של שינויים. זכרו , זהו שלב וזה עובר.  הכי חשוב פשוט להיות עם הילד ולתת לרגשות לגיטימציה.
1. הפחד הוא אמיתי – הילד באמת מאמין שהכלב ישך אותו /שיש מפלצת בחדר. הגיבו בהתאם. כלומר , תנו לגיטימציה לפחד. הפעילו מנגנוני הקשבה. סבלנות.  גם אם הילד מגיב  באופן קיצוני, תגובה  אוהבת ומקבלת עשויה להרגיעו .
2. אמפטיה– יש להתמיד ולכבד את תחושת הפחד. אמירה כמו "החושך לא מפחיד", לא ממש עוזרת. אמירה כמו" אני שומע שמשהו מפחיד אותך" והענקת חיבוק מסייעת מאוד.
2.  צמצמו דיבור על הפחד – אנחנו מתייחסים לפחד . מקשיבים, מבקשים תיאור מדויק של "הדבר המפחיד". אבל לא מתעסקים בכך כל יום וכל היום.
3. יצירתיות – ניתן לראות מפלצות באור אחר (כמו בסיפור המפלצת של ליאור/שולה מודן)/ לחשוב על "לוכדי חלומות רעים" ואחרי החשיבה להכין!/  להדליק אור.  נסו להציע רעיונות מגוונים ויצירתיים להתמודדות. תנו לילד להציע רעיונות כך שהיוזמה תעבור  אליו.
4. עצמאות –  בנוסף לחשיבות שבהקניית תחושת בטחון, חשוב לתת לילד אמצעים "לשמור על עצמו" ולתת לו אחריות בהתמודדות עם הפחד (כמובן בהתאם לגיל). הוא יהיה אחראי ללכת בשביל שאין בו כלב נובח (אנחנו נזכיר), הוא יביא למיטה שלו חפץ מעבר שומר ומגן כדי להתמודד. ( ולא רק יעבור לישון ליד ההורים).נושא זה מתחבר למושג "מסוגלות עצמית" אני בעצמי מתנהל, מווסת פחדים, דחפים, מרגיע עצמי.
4. השכבה – הכינו טקס שינה מרגיע, יש מקום לדיבור קצר על הפחד. אבל, כאמור, בקיצור. הכינו לוכדי חלומות , אפשרו לילד להניח במיטה חפץ שהוא מייחס לו תכונות הגנה והרגעה. הדליקו אור.  היו זמינים לילד.
5. שינה משותפת/לחוד -כשהילד בתקופה של פחד, לעיתים הוא מגיע למיטת ההורים. הבחירה שלכם.  אם בחרתם  אחרת לוו את הילד זמן ארוך יותר בהשכבה, היו זמינים באם התעורר בלילה (בלי יותר מידי דיבורים). במקרה שיש קושי ניכר ניתן להניח מזרון בחדרו של הילד ול"היגמל" בהדרגה.
6. ספורים על פחדי לילה – "פחדרון בארון"   " איתמר והשד הכחול"  " היה ילד שלא רצה לישון לבדו"  " המכשפה של ליאור".  ועוד ועוד…
שינה מתוקה.
פורסם ב מכתבים להורים, פחדים ע"י iritbenhaim בינואר 15th, 2016.

השאר תגובה