בחירת מגמות- תלמידי תיכון לעתיד

השבוע ביליתי בערב חשיפה למגמות השונות בתיכון שאליו הולך הבן שלי. היה ערב מרתק.

לשמחתי הבן שלי מוכן לנסות ולהקשיב לשפע רעיונות ומגמות. וכך טיילנו לנו בין הכיתות שעות ארוכות.hatena-1184896_1280

המוכנות להקשיב למורים שונים המציגים את המגמה המורחבת שלהם אינה מצביעה בהכרח על רצון ונכונות להקשיב להורים. וזה לא פשוט. בנוסף שפע המצגות גרם לבלבול ול"התפוצצות" של רצונות.

אז עצרתי לחשוב על הערב והתקופה הזו:

  1. השאלה הראשונה והאחרונה , לטעמי , הינה: של מי הלימודים הללו? התשובה ברורה- של הנוער המדהים שלנו. אז ננסה לעשות אבחנות בין שלנו לשלהם.
  2. זוהי הזדמנות מצוינת לפתח דיון ושיחה על הרצונות ועל העדפות. לשכלל יכולת תכנון. הנה נושא מעולה לשיחה בחוג המשפחה.
  3. תכנון לעתיד- זוהי החלטה שיש לה השפעה ארוכת טווח במסגרת לימודי התיכון. זוהי התנסות חדשה עבור המתבגרים. לעיתים זה עשוי להלחיץ. לחץ ובלבול הינם חלק מהחיים. תהיו אתם הרגועים.
  4. חלום ילדות שלי- החלום שלי , כאמא, ללמוד במגמת תאטרון (שלא היה בתיכון שלי) וההכרה בכישרון של הילד שלי, הם רק שלי. זו ההחלטה שלו.
  5. בלבול חושים- שפע האפשרויות עלול להעיב על התהליך- גם זו התנסות. בחירה הינה תהליך סבוך ולא פשוט. הוא מכיל התמקדות בהעדפה וויתור על היתר. יש מי שהוויתור הזה קשה להם מאוד. תהיו עם הילדים שלכם בתהליך הקשה הזה. לא קל להם.
  6. עצות- חשוב לתת  עצות ולהנחות. בשביל זה אנחנו בסביבה , להיות עמוד תווך, משענת, מישהו להביט אליו עם תחושה שיש על מי לסמוך. אם הילד/ה שלנו עסוקים מאוד בתנועת הנוער/בחוג גלישת גלים. בואו נסייע להם להכניס זאת למערכת השיקולים והבחירות. גלישת גלים אינה בהכרח פחות חשובה מלימודים בתיכון!
  7. בחירה סגורה- גם אם הילד בחר, גם אם התחילה שנת הלימודים, גם אם עברה שנה….תמיד אפשר לדאוג לשינוי, אם עולה הצורך. בלי פאניקה. אם לילד שלכם לא מתאימה מגמה, כמעט תמיד יש דרכים לשינוי. אל תרימו ידיים ואל תהיו בבהלה לגבי הבחירה.
  8. העתיד הרחוק- המטרה בתיכון היא להנות! אז תנו להם לבחור מה שמעניין אותם בלי קשר למה שהם ילמדו באקדמיה, אם בכלל. זו צריכה להיות החלטה שרלוונטית לכאן ועכשיו. בלי תיקים כבדים של החלטות שישפיעו על העתיד בגיל 25.
  9. זו ההחלטה של הילד שלכם!!!! תנו לו להתאמן בבחירה.
בהצלחה!!!! לחשיבה ושיחה משותפת עירית
פורסם ב הנחיה למשפחה, מעברים, מתבגרים, עצמאות ע"י iritbenhaim במרץ 10th, 2016.

השאר תגובה