ילדים בני חורין

ילדים בני חורין- למה הכוונה?6sgi32di__w500h292q70

נתחיל בכך שהכוונה איננה לילדים העושים ככול העולה על רוחם. אלא לילדים הלומדים מיהו בן חורין!
הילדים שלנו, נמצאים ברצף התפתחותי וחינוכי וברצוננו לגדל אותם כך שיהיו אנשים בוגרים, שמחים ועצמאיים.
חשוב מאוד לאפשר להם ללמוד להיות בני חורין- עצמאיים, מסוגלים לבחור, מתמודדים עם תוצאות בחירתם, יודעים לערוך בחירה מושכלת תוך חשיבה ותכנון לטווח ארוך. יודעים לנמק ולהסביר את בחירתם ורצונם. עם דימוי עצמי חיובי.
  • היכולת לבחור– בואו נאפשר לילדים שלנו בחירה. בהתאם לגיל  (בגיל הרך מתוך 2 אפשרויות, בהמשך מתוך מבחר גדל והולך). זו מיומנות מתפתחת.
  • התמודדות עם בחירה– ילדים ונערים רבים מתקשים לבחור. הכאב הכרוך בוויתור קשה להם מאוד. חשוב שנהיה שם לעזור להם עם התיסכול, אולי עם אכזבה. נעודד, נציע אמפטיה לקושי (בלי זלזול) ונתמוך בהחלטה שהם קיבלו.
  • נשיאה בתוצאות– חשוב לאפשר לילדים ולנוער להתמודד עם תוצאות הבחירה. כן, לפעמים זה כואב. אבל אחרת אנחנו נמשיך לבחור עבורם: צעצועים, בגדים, חברים, מגמות בתיכון….הכאב הוא אפשרי, ואנחנו שם בשביל להראות את הצדדים החיוביים, את "חלון ההזדמנויות" הבא לבחירה מחודשת.
  • בחירה מתוך ברור ושאילת שאלות– בואו נלמד את ילדינו לבחור מתוך תהליך של חקר קטן: איזו גלידה לבחור? אולי וניל כי אני אוהב את זה, אני לא רוצה לטעום עוד דברים עכשיו, ואח שלי לוקח בטעם שוקו וכבר אקח קצת ממנו…  איזו מגמה בתיכון אבחר? כמה שעות לומדים , מי המורה? מה אני אוהב לעשות? האם צריך לכתוב הרבה (כי אני מעדיף לא לכתוב), את מי אפשר לשאול שיש לו כבר נסיון….
  • דימוי עצמי חיובי– מי שיש לו בטחון , והוא מאמין בכוחו יתמודד טוב יותר עם בחירה. הוא יכיל טוב יותר את התסכול הכרוך  בתגלית שהבחירה היתה טעות, הוא יהנה יותר מפירות הבחירה, וכל התהליך יהיה פשוט יותר עבורו.
  • עצמאות– עצמאות בבחירה ועצמאות בתפקוד- אני מזמינה אותכם לאפשר לילדים שלכם יותר עצמאות גופנית (בעיקר עם ילדים צעירים), לקיחת חלק אקטיבי בתפעול הבית (מילוי וריקון מדיח, סידור חדר, נקיון, תליית כביסה, טיפול בבע"ח)

     שנהיה כולנו בני חורין. חג שמח

    עירית בן חיים הנחיית הורות ומשפחה

פורסם ב הנחיה למשפחה, טיפים, מתבגרים, עצמאות ע"י iritbenhaim באפריל 7th, 2016.

השאר תגובה