מעבר- בין העבר לעתיד

מעברים….שוב מגיע הזמן הזה בשנה שבו אנחנו נכנסים לתחושות של התרגשות גדולה. יש סיום של משהו מוכר וידוע, יש באופק התחלה. ASDWQE1-300x225

במעבר יש אמונה בכוח של היחיד להתמודד עם שינוי ועם אתגרים חדשים: בין אם הם אלגברה לינארית או אכילה עצמאית, עליה להסעה לבית הספר, בחירת מגמת לימוד בתיכון.

בתוך כל ההתרגשות יש גם הרבה דאגה, הרבה שאלות וחששות. בואו ננסה לעשות קצת סדר:

1. מעבר- בכל מעבר אל העתיד אנחנו לוקחים איתנו משהו מהעבר. לכן זה נקרא מעבר. בואו נבדוק מה אנחנו לוקחים. זכרונות שלנו , ההורים, כשהיינו ילדים, תחושות של בדידות וזרות? אולי זכרונות שלנו כמבוגרים בעת מעבר מקום מגורים, עבודה חדשה. 
2. בחירה- ננסה לבחור מה אנחנו לוקחים איתנו למעבר: מודעות, התכוננות, סבלנות. וכן, גם את הזכרונות שלנו.  אבל נזכור שהם שלנו, ולא תמיד של הילד שלנו.
3. תנו מקום לרגש– כל הרגשות אפשריים ומותר לחוש אותם. אתם תתנו להם שם. שמחה, התרגשות, חשש, שאלות. תאירו את הלא נודע גם אם אין לנו את כל התשובות. (יהיו הרבה תלמידים חדשים בתיכון/בגן/בכיתה-נכון. אולי תכיר את כולם, בטח יהיו הרבה שמות ללמוד. אולם אנחנו בטוחים שלאט לאט זה יקרה.  יהיו משחקים אחרים וחדשים בגן החדש. אולי לא תכיר אותם ולא תדע איך משחקים . בטח תלמדו איך לשחק איתם. ואני אשאר איתך ביום שישי ואלמד איתך את המשחקים….)
4. שתפו– גם הורים מתרגשים, מבולבלים, אין להם את כל התשובות. בהתאם לגיל הילד שלכם, שתפו בשמחה, אולי בעצב על תקופה שהסתיימה. 
5. עומסהשאלות והתהיות מכבידות על הגוף. קחו בחשבון יותר התפרצויות, התרגשות. לא תמיד הילד שלנו, וגם אנחנו , יודעים לתת מילים לרגשות. אבל הגוף יודע ומגיב. 
5. אמונה ואופטימיות – אתם שגרירי האמונה ביכולת להתמודד עם המעבר. גם אם אתם חושבים שזה יהיה לא פשוט. אתם אחראים לנטוע בילד שלכם אמונה ביכולת שלו להתמודד עם המעבר. עם הצמיחה והשינוי. 
עוד על המעבר, כלים , טיפים ועוד בפוסט הבא. 
להתייעצות, שאלות וחשיבה משותפת- עירית בן חיים 0543551995
פורסם ב הנחיה למשפחה, מעברים ע"י iritbenhaim ביוני 2nd, 2016.

השאר תגובה