ילדים זועמים

בתקופה האחרונה , קיבלתי מספר פניות לגבי ילדים בהתקפי זעם. ההורים שאלו: מה לעשות? האם זה נורמאטיבי? מתי זה יגמר? למה זה קורה לנו?1920950-18

התקפי זעם הם תופעה מוכרת סביב גיל שנתיים. בשלב זה זוהי התנהגות התפתחותית. לגמרי צפויה ומאוד נורמטיבית. לעתים קוראים לגיל שנתיים – "שנתיים הנורא", עקב התקפי הזעם. בהם הפעוט המתוק שלכם משתטח על הרצפה בצרחות אימה.
אבל מה קורה בהמשך? רוב הילדים נפרדים מדרך פעולה זו ומבטאים כעס, תסכול, אכזבה, או דרישה לקבל משהו באופנים חדשים- מותאמים לגיל. המשך התקפי זעם, או הופעה שלהם בשלב מאוחר יותר , למשל בגיל 4 או  בגילאי 7-12 , מצביע על קושי ובעיה המחייבים חשיבה והורות מודעת יותר.
1. הרגשות העוצמתיים קימים בכל גיל- ברצוננו לטפל באופן הביטוי הרגשי. להרגיש ולהיות מודע לרגש ולבטא אותו הינו מימד חשוב באישיות ובמנעד הרגשי שלנו. 
2. התקפי זעם מופיעים (בדרך כלל) אצל ילדים  עם טמפרמנט סוער.  המטרה שלנו כהורים לסייע לילדים שלנו לווסת את העוצמה לכיוונים חיוביים. ולצמצם את הופעת הטמפרמנט העז בהקשר להתקפי זעם.
3. התקפי זעם מוזנים על ידי התגובה של ההורים. תעצרו רגע לבדוק מה אתם עושים? מגיבים מיד? צועקים? נענים לדרישה? נאטמים? מענישים?
4. שליטה ילדית- הילד שלכם יודע שהוא בהתקף זעם, ויודע לבחור מצבים בהם קשה לכם להתמודד עם המצב. לכן התקף כזה עשוי להתרחש דווקא באמצע ארוחת חג, כשאתם בגן השעשועים, בקניון, בחוג, בחצר הבית כ"שכולם שומעים".אולי ההתקף יהיה דווקא לאבא שמגיב מייד או לאמא …
5. הצעה לפעולה:
  • לעצור ולחשוב מה קורה פה (מי מופעל יותר אמא/אבא, מתי זה קורה, האם יש טריגר) לתכנן דרך פעולה.  
  • אמפטיה- משפט אמפטי קצר- אני רואה שאתה כועס. כשתרצה תוכל לבוא לקבל חיבוק. בקול רגוע.
  • המשיכו בפעילות המשפחתית שלכם: קנייה בסופר, משחק בגן שעשועים. זאת במטרה להפסיק את המעגל השגרתי בו הילד שלכם זועם ואתם מיד מגיבים בהפסקת כל פעילות אחרת. ונענים לו.
  • חיזרו על המשפט האמפטי הקצר. תוך כדי המשך הארוחה המשפחתית. 
  • הישארו רגועים. עיזרו זה לזה. אולי אחד מכם יכול להשאר רגוע יותר בקלות.
  • אין לקבל במהלך ההתקף שבירת חפצים ואלימות כלפי אחים והורים. זהו תמרור אדום. עיזרו לילד שלכם ללמוד מהי הדרך המתאימה יותר לבטא כעס. ושימרו על הערכים המשפחתיים. ילד בהתקף זעם עשוי לחוש קושי וסערה גדולה. חשוב שמולו ולצידו יהיה הורה חזק ויציב שיסייע לו לעבור תהליך לימודי והתפתחותי . במטרה לצמצם את ההתקפים. 
להתיעצות פרטנית ותכנון דרך פעולה 
עירית בן חיים
פורסם ב הנחיה למשפחה, התקפת זעם ע"י iritbenhaim באוקטובר 6th, 2016.

השאר תגובה