ילדים בליל הסדר

התחלתם לחשוב על ליל  הסדר?  הרהרתם בישיבה החגיגית עם כל המשפחה כולל ילדים צעירים? ואולי מעט קודם, בנסיעה בפקקים עד לארוחת החג? ואולי בעת ההכנות, אם אתם מארחים וכמובן שהילדים בבית, רצים, קופצים, מבקשים תשומת לב, ואתם מנסים לסדר, לארגן, לבשל…..אין ספק, הרהורים שעלולים ל"הוציא את התיאבון" מהסדר ואף לפגום בחגיגיות של האירוע. אבל…..ללא שם

 

 

 

למעשה המהות של ליל הסדר היא "והגדת לבנך…." כלומר העברת המסורת לילדים: סיפור היציאה מעבדות לחירות, האמונה באל, הכוח של היחיד והקבוצה כל הערכים הללו כל אחד על פי אמונתו.   אז מה נעביר לילדים שלנו?

איך נייצר מרחב אפשרי, יוצר, חגיגי, נושם.
  1. נחשוב ונתכנן מראש. הפקקים לא מגיעים בפתאומיות , ילדים בני שנתיים, 4, 7 ומבוגרים, משתעממים במהלך החגיגה של הסדר. זה נורמאלי וצפוי.
  2. לאחר התכנון וההכרה במכשולים וקשיים אפשריים כבר לא נופתע. גם זה משהו.
  3. הכנת הילדים- בואו נשב ונסביר לילדים מה עומד להתרחש. נסיעה ברכב– במהלך הנסיעה אנחנו נשחק, נשתוק,  נאזין, נשוחח.
  4. הכנת הילדים- ארוחת חג– זה יהיה ארוך. בואו נחשוב יחדיו מה ניתן לעשות. דפי צביעה, ספרים, הרכבת לגו. השחלת חרוזים. כל דבר שקט שלא גוזל הרבה מרחב. לתכנן כמה זמן מסך אנחנו מאפשרים. 
  5. הכנת הילדיםבישולים בבית– חשוב להסביר כמה היום חשוב לכם. מתי הם יקבלו תשומת לב ומתי פחות.
  6. הכנת הורים תהיו מוכנים לשעות מורכבות. הילדים מגיבים בעצמה לישיבה הצפופה בארוחת הסדר ובמכונית. נסו להיות רגועים. להגיב תוך נשימה עמוקה. הלחץ שלנו משפיע עליהם.
  7. צפיות הגיוניות– מן הסתם יהיו גם ריבים, גם צעקות. זה הגיוני, חלק מהחיים וגם ביציאה ממצרים לא כולם היו צדיקים. גלו הבנה.
  8. הכינו עצמכם לסדר– תקנו טושים, הפתעות, תביאו סלים עם צעצועים….
  9. שתפו את הילדים– בידקו קודם עם עצמכם ואז עם הילדים, מה ניתן לעשות יחד. איזה מאכל להכין, אולי לתכנן חידון לחג, או להדפיס מבוכים ותפזורת מילים לכולם.

שנמצא את החירות בתוכנו.

עירית

 לב

פורסם ב הנחיה למשפחה, חופשות, טיפים, מכתבים להורים, פסח ע"י iritbenhaim באפריל 6th, 2017.

השאר תגובה