מרווח נשימה

בימים הלוהטים הללו לא קל להיות שלווים ורגועים.

 

happy-2220481_1920

 

 

 

 

הורים לילדים צעירים נתונים בלחץ מתמיד של שליחה לקייטנה/בי"ס של החופש, וריצה לעבודה+תוספות של פעילויות קיץ.
הורים למתבגרים משאירים בבית בני נוער ישנוניים העסוקים בהפיכת היום ללילה ונמצאים בעולמות וירטואליים מול מסכים ו/או יוצאים לבילויים ומסתובבים בדרכים.
כלומר הבית שלנו=המרחב הבטוח, קצת מתנדנד וסובל משינוים ולחצים ישנים וחדשים. 
ובכל זאת מה עושים?
קודם כול מבינים שזה המצב. הילדים שלנו מרגישים את השינוי שמביא איתו הקיץ ומגיבים אליו.
הילדים הצעירים בודקים קצת גבולות, מרגישים התרגשות עם האפשרויות החדשות של בריכה, גלידות ואף התרגשות לקראת מעברים בגנים, בית ספר.
5 דקות של חסד – קחו זאת בחשבון. הוסיפו לעצמכם ולהם עוד כמה דקות בכל פעולה. עוד קצת זמן בבוקר להתארגנות (אולי צריך לקום קודם כדי לאפשר זאת). עוד קצת הכנה לפני יציאה מהבריכה. עוד כמה דקות הסבר לתיאום צפיות לגבי מינון הכמויות של הארטיקים ביום/שבוע.
הקשיבו לרצון – תנו לעצמכם ולהם אפשרות להינות מחווית הקיץ. הקשיבו לרצון לעוד ארטיק והגיבו באמפטיה = אתם רוצים עוד אבל כבר אכלתם היום, מחר נקנה שוב. (בדגש על קול רגוע +חיוך). קשה לך לקום היום- גם לי זה קורה לפעמים. בוא נספור אחרונית מ-10 עד 0 וביחד נצליח.
מתבגרים– חשוב לאפשר להם בחירה. הם בשלב של בניית זהות עצמית וחיבור חזק למרחב החברתי.
בחירה– תחליט כמה זמן מסך דרוש/מתאים לך ביום. נהלו שיחה ודיון על כך. ואז תשחררו. אנחנו לא תמיד מבינים את עוצמת הצורך . בואו נהיה צנועים ונאפשר לעצמנו להקשיב גם להם ולא "לדעת הכי טוב" תמיד.
בגובה העיניים-המתבגרים שלנו דורשים לחוש מבוגרים- שוחחו עימם באופן רגוע תוך מתן כבוד לדעתם.
חששות- אנחנו דואגים לביטחונם כשהם בדרכים. בואו ננסה לכבד את הצורך לנוע ולצאת ונדרוש כבוד לחששות שלנו. זהו תהליך דיאלוגי.
גבולות בטחון– יציאה בלילות בהחלט גורמת לנו חשש. קבעו בצורה ברורה כללי בטיחות. למשל- על המתבגר/ת לענות לטלפון של ההורים. ליידע על מיקום. איספו טלפונים של חברים כדי לדעת מה קורה.
מרווח טעות- המתבגרים שלנו טועים בשיקול הדעת בבחירות, זה קרה גם לנו וזה הכרחי בדרך ללמידה וגדילה. הימים הללו מלאים בבחירות והחלטות. חלקן שקולות ורובן אימפולסיביות…נשימה עמוקה- אמונה בילד שלנו-ושיחה בגובה העיניים.
שנזיע פחות, נצחק יותר.
וכל מה שאני מזמינה אותכם לעשות למען הילדים- בואו נעשה למעננו גם כן.
פורסם ב גבולות, הנחיה למשפחה, חופשות, טיפים, מתבגרים, קיץ ע"י iritbenhaim ביולי 11th, 2017.

השאר תגובה