גבולות – 4

 

גבולות גורמים לנו לחשוב, לתכנן ולהתאמת עם הזהות שלנו כהורים. במכתב האחרון, ממש בסופו, נכתב כי המילה שלנו היא בעלת ערך. היא מייצגת סמכות הורית. אם אנחנו עומדים מאחורי המילים שלנו (ולכן עלינו לעצור, לחשוב ולתכנן) נעניק לילדינו, בכל גיל, תחושה שיש על מי לסמוך. הורה שהוא משענת יציבה. הורה שהוא סמוך –קרוב אלי ומבין מה דרוש לי.

מ.נ.ע.ד. עברנו על ד – דרך פעולה. על מ – מעשים.

היום נעסוק באותיות האחרונות:  נ- נוכחות וע – עקביות.

אחרי תהליך החשיבה המבורך והפורה התחלנו בתהליך של יצירת גבול בנושא מסוים. יש לזכור כי הרגל חדש דורש זמן הסתגלות. למעשה הוא דורש לפחות 21 יום כדי להיות הרגל קבוע. כן. נדרש מכם ההורים מהלך של התגייסות ארוך טווח של מעל ל-3 שבועות. בכל אותו הזמן עליכם להתמיד בהכוונת הילדים בביצוע הגבול/הכלל החדש. למשל החלטנו (לאחר מחשבה מעמיקה) שהילדים שלנו בוגרים דיים ומסוגלים להפריד את הכביסה: בגדים בהירים לעומת כהים. סל לגרביים לעומת הסל הכללי. או להפריד תחתונים ממכנסיים ועוד. בהתאם להרגלי הניקיון והכביסה בביתכם.  כבר שוחחתם על כך עימם. כבר ליוויתם אותם ליד סל הכביסה. אבל עליכם לוודא את הביצוע בכל הימים האחרים. להתמיד ולקרוא להם לשוב אל המקלחת לצורך הפרדת הכביסה. יש כאן עקביות והנוכחות שלכם הכרחית כדי לוודא מה קורה, כדי לתרגל וכדי לשבח על ביצוע.

החלטנו שכל ילד במשפחה מקבל ממתק אחד ליום. זאת אחרי חשיבה על גיל הילדים, בריאות השיניים, ערכי תזונה בריאה ועוד. שוחחנו עם הילדים. היום הראשון עבר בשלום והמעשים התבצעו. עלינו להיות עקביים עם הכלל. אם הילד שלי יצא לטיול ולקח עימו ממתק אין סיבה שיקבל ממתק אחרי הצהריים. אם הילדים רגילים לאכול ממתק כשמגיעים הביתה אבל היום עצרנו במכולת לקנות חלב עלי להחליט האם לקנות ממתק במכולת או לתת להם בבית. כאשר אנחנו לא נמצאים (אין נוכחות) כדאי להיות ריאליים ולדעת שכלל חדש עלול לסבול מנסיגה. כאשר סבתא שומרת על הנכדים לא תמיד היא תתמוך בגבול החדש. לא נורא. הילדים שלנו גמישים דיים להבין שכשהסמכות שלי חזרה חזר הכלל. לאחר תקופה של כ- 3 שבועות ויותר הכלל החדש יופנם והנוכחות שלי תידרש פחות. אוכל להזכיר כלל בהתאם לצורך. בכל מקרה חשוב לשבח אותנו כמשפחה על הדרך בה אנחנו שומרים על בריאותנו.

הרגל הוא לא משהו שאפשר להשליך החוצה דרך החלון; ניתן רק לשדל אותו מטה צעד אחר צעד.

מרק טווין

 

 

לחשיבה משותפת , התייעצות, ומענה לקשיים ניתן לפנות אלי

עירית בן חיים מנחת הורים ומשפחה

 

פורסם ב גבולות, מכתבים להורים ע"י iritbenhaim בדצמבר 8th, 2011.

השאר תגובה