מעברים -1-2

מעברים
החג מאחורינו והקיץ כבר ממש פה. והורים רבים כבר מתעניינים/חושבים על שנת הלימודים הבאה…איך תרצו שהילד שלכם ירגיש לקראת מעבר צפוי. על מה לעבוד? על מה לתת את הדעת?
התבוננו בילד שלכם בעיניים פקוחות. ושימו לב למספר תחומים: תנועה, תקשורת, גמישות, שפה, התמודדות ריגשית. קשב
בכל תחום נרצה שהילדים שלנו יוכלו לתפקד היטב. משום שמעבר הינו תהליך הצורך הרבה אנרגיה. והשאיפה שלנו כהורים היא שהילדים שלנו יהיו פנויים להתמודדות הזו. אם הילד שלנו פחות חזק בתחום מסוים , כדאי כבר עכשיו להתיעץ, לעבוד בבית על העניין. 
תנועה- איך הילדים שלנו נעים במרחב: רצים, מדלגים, מטפסים. האם הם פועלים באופן זורם ובטוח בגן השעשועים. משחקים עם כדורגל, זורקים ותופסים כדור. כל הדוגמאות הללו – חשובות וקל להתאמן עליהם. האם הילד שלנו מצייר, נהנה מציור, ממשחק בלגו בקוביות קטנות. 
1. הכינו בבית מסלולים המכילים זחילה מתחת לכסאות, דילוג וקפיצה.
2. שחקו משחקי כדור עם הילדים יש לכך ערך מוסף חשוב בתחום החברתי.
3. לכו הרבה לגן שעשועים.
4. בריכה….
5. צרו הזדמנויות לצייר, לגזור,
6. תנו לילדים לחתוך ירקות/פרי. 
7. שחקו איתם ב"משחקים של פעם" : גולות, 5 אבנים, דוקים….
ועוד. 
בפעם הבאה, ארחיב על תחום אחר.

 

מעברים-2
אז ככה , כל מעבר הוא עניין מעט מטלטל, עשוי לבלבל. נדרשת כאן התארגנות, חשיבה. מיומנות של שיווי משקל בין גורמים. כדי שהילד שלנו יעבור את שלב זה בתחושה טובה, או לכל הפחות- הכי טוב שרק אפשר,  אנחנו מנסים להגיע אל המעבר כך שהילד שלנו חזק הן מבחינה גופנית, תקשורתית, חברתית שפתית , הבנת מושגים ועוד. בשבוע שעבר כתבתי על יכולת מוטורית והפעם על עצמאות
ילד עצמאי הוא ילד עם בטחון. יש על מי לסמוך- כן, אני יודע לבד ויכול. חישבו על עצמכם לרגע: דברים שאנחנו יודעים לעשות עצמאית מקנים לנו חירות גדולה. (למלא לבד טפסי ויזה לארה"ב, להבין כיצד להרכיב ארונית מאיקאה, לארח את ליל הסדר ל-20 איש ועוד) .
ילדים צעירים- תנו להם להתנסות בנעילת סנדלים עצמאית- למרות שזה לוקח זמן. דאגו לקנות להם נעליים המאפשרות עצמאות. ילד שנועל מהר את סנדליו גם רץ ראשון לחצר הפעילות בחוץ=כייף…
היכולת להתלבש לבד. לגשת לשרותים ולהיות מסוגל להוריד מכנסיים (כלומר-טייטס לוחצים וג'ינס עם כפתור-פחות עדיף)
היכול לאכול לבד כריך באופן מסודר כך שהילד שלכם ידע לאחוז בכריך בלי שהחביתה/גבינה נופלים ממנו. לפתוח ולסגור את הקופסת אוכל.
לעשות סדר- לקחת אחריות על מה ששיחקתי בו ולסדר בסוף. לבד (עם קצת עזרה). שימו לב- ההורה עוזר לילד כי זאת אחריות הילד ולא להיפך (שהילד עוזר). המילים שלנו חשובות.
היכולת לבחור- יש ילדים שמתקשים  בבחירה והם נשארים קצת מבולבלים. נסו ללמד אותם לקבל החלטה בין שתי חלופות. תנו להם הרבה הזדמנויות לבחור מתוך מבחר מצומצם. (סוגי גלידה, בגדים, צעצועים, חברים).
ילדים לקראת מעבר לבית ספר
עצמאות מוטורית- יכולת גבוהה להתלבש, לאכול, לנקות את עצמם. לאחוז כלי כתיבה. צ
שפה- יכולת לבטא את רצונותיהם , בלי הורה שילחש מאחור ויסביר.
עצמאות חברתית- היכולת למצוא חבר לשיחה /משחק במרחב חדש. שווה להתאמן- להזמין ילדים מהגן, מהצהרון, מהחוג. להרחיב מעגלי משחק עם ילדים שאנחנו פוגשים בבריכה, ובג'מבורי.
אחריות- עצמאי בבחירה וביכולת לשאת באחריות לבחירה. בחרתי ללכת לשחק עם יונתן אבל פתאום התחרטתי- לא נורא מחר תלך ליונתן היום אתה משחק עם יובל.  בחרתי לשחק בכל הצעצועים יחדיו- עכשיו אסדר הכול עם קצת עזרה מההורים.
יש כמובן עוד המון דברים- כל הורה יחשוב על הילד שלו ויאסוף כמה נקודות ממה שנכתב.
כל התלבטות- אני כאן.
להתראות

 

 

 

 

פורסם ב מעבר לכתה א, מעברים ע"י iritbenhaim במאי 5th, 2019.

השאר תגובה