התחלה חדשה- לפעמים זה כואב ומאכזב

התחילה שנה. המון רגשות, התרגשות, עוצמות גדולות, המון למידה והכרות.

יש תחושה של משהו חדש, של תקווה לשינוי טוב, להמשכיות של גדילה ולמידה.

הילדים שלנו נכנסים לגן / כיתה חדשים. הכול עוד מבריק ויפה.
אנחנו מאוד טובים בלהיות שם. בשמחה ובפרץ ההתרגשות החיוביים.
"היה לך טוב היום?"
 "המורה הקשיבה לך?"
"עם מי שיחקת בחצר/בהפסקה?"
מה קורה כשהתשובות הן- לא שיחקתי עם אף אחד, המורה לא רואה אותי, הצבעתי והיא לא נתנה לי לדבר,  היה לי עצוב…, לא הבנתי את המשימה ולא ידעתי מה לעשות.
האמירות האלו מכות בנו בבטן הרכה. אנחנו , כהורים מיד מתכווצים. וכתגובת נגד אנחנו , לפעמים, מגיבים במהירות ללא כל השהיה.
1. סותרים את ההרגשה- מה פתאום, כולם חברים שלך, לא יכול להיות שלא הבנת...ואז הילד שלנו לאט לאט מתחיל לא לסמוך על הרגשות שלו. על הזיהוי האותנטי של המצב.
2. אנחנו מייד נגשים לפעולה- מתקשרים למורה, מציעים ממתק, מחליפים בית ספר/גן. ושוב הילד שלנו נשאר עם התחושה שאין לו כוחות כי הרי ההורה פותר את המצב.
אנחנו מגיבים במהירות כי קשה לנו להתבוסס ולהשתהות ברגשות הקשים, הכואבים והמכאיבים.
אבל הרגשות ומצבים אלו הם אמיתיים. הם חלק מהעולם האמיתי. וחשוב שנדע להתמודד איתם. לא בטוח שנפתור משהו אבל נפחד ,פחות ,מהרגש הקשה והכואב. אולי נזהה אותו, נכיר בו.
המשימה ההורית שלנו היא לאפשר לילדים להתנסות בעולם עם רשת ההגנה שלנו (בוודאי שלא נשאיר לאורך זמן ילד במקום שפוגע בו, ואני מאחלת שלא נשאיר את עצמנו שם , כמבוגרים עם ערך עצמי).
1.      רשת ההגנה היא היכולת שלנו להקשיב לתחושות הקשות, המרירות. לתת להם שם. ופשוט להיות שם. הקשבה מלאה פנויה מכל מסיחים.
2.      לתת תקווה. אנחנו כהורים שיש לנו את היכולת לראות את הטווח הרחב והארוך מחזיקים בשביל הילד שלנו את התקווה שהדברים יסתדרו. תנו לילד שלכם תקווה ותגידו אני מאמין שלאט תמצא חבר, בהתחלה המשימות קצת קשות אבל לאט לאט אתה תבין יותר.
3.      חיבוק- כמה פשוט ככה עוזר.
4.      שיתוף- ספרו לילד שלכם על התחלה קשה שלכם או על חשש ממשהו חדש. ככה הוא חש שהוא לא לבד.
5.      מה יעזור לך?- תנו לילד למצוא את אמצעי העזרה (אולי יכין פתק למורה, אולי תעברו על המחברת בבית, תעברו על רשימת הילדים ותזכרו בשמות)
6.      עירנות- שימו לב ותהיו עירניים. באם המצב אכן לא משתנה אולי יש כאן קושי אמיתי.
7.      כמה שמות של רגשות לטובת מחסן מילולי שעשוי להעשיר שיחה עם הסובב אותנו : שבע רצון, מתוסכל, מופתע, מאוכזב, רגוע, מבוכה, מתגעגע, רגוע, בהלה, בלבול, אהבה, קנאה, אושר, שמחה, עצוב, גאווה, מבוכה, דאגה, התלהבות…..

 

בהצלחה לכולנו- עירית בן חיים  מנחת הורות ומשפחה

פורסם ב בית הספר, הנחיה למשפחה, טיפים, מעבר לכתה א, מעברים, פחדים ע"י iritbenhaim בספטמבר 5th, 2019.

השאר תגובה