החיים בסרט

 

 

כמה פעמים יצא לכם לשמוע מהילד שלכם תסריט אימה?

אם תלכי מהחדר שלו לפני שהוא נרדם אז המחשבות הרעות יגיעו ואז הוא לא יירדם ואז הוא יבקש עוד מים ו/או פיפי ואז את תכעסי  ואז שוב הוא לא יירדם…
אם תשאירו אותו אצל סבתא והיא תיתן לו ממתק והוא יודע שאסור לו אז אם הוא יגיד לה, והיא תיעלב, והוא לא רוצה והוא יהיה עצוב. אז לא כדאי שתלכו לסרט ….
והמקרה הפרטי שלי- אם נלך לחברים שלכם לארוחת ערב, אז אתם תישארו לדבר איתם ואני כבר אהיה עייף ואתם יודעים שאני לא נרדם בשום מקום אז חייבים לחזור מהר הבייתה אז בואו נשאר כבר בבית…או שתבטיחו לי שמיד אחרי הארוחה חוזרים!!!
וככה זה ממשיך. לילדים שלנו יש דמיון עשיר ולפעמים הדמיון הזה הופך להיות משהו שמפעיל את כולנו והוא חורג מתחום ה"כמה נפלא שהילד שלי יצירתי כל כך" אלא הופך להיות עיסוק ודפוס חוזר שגורם לכולנו להיות מופעלים ולפעמים גורם להימנעות מפעולה ועשיה. מונע משחק, מפגש חברתי, מונע מאיתנו זמן משלנו.
אז בואו רגע נעצור ונתבונן.
האם יש כאן פחד שמאפיין גיל ותקופה?
האם יש כאן בלבול בין מי מחליט מה עושים ולמה ?   (הורים/ילדים)
האם משהו שהתחיל כעניין ממש קטן נעשה הרגל ממוסד שקשה לחדול ממנו?
ה"סרט" הזה הוא מצב של בלבול. גם הילד כבר מתקשה להבחין בין מציאות לדמיון בין מודע ללא מודע. חשוב שאנחנו כהורים נשמור על יציבות. לכן אני מזמינה אותכם להתחיל בצעד ראשון של התבוננות. בדיקה מהיכן הדברים באים. והחזרה בטוחה של יציבות. הקול הבוטח והרגוע מאפשר לילד שלכם לחוש מוחזק. מכורבל בתא משפחתי שמכיל אותו והוא יכול לנוח קצת.
בכל מקרה, לאחר השהיה והתבוננות, כדאי להגיב באמפטיה " אני שומעת שאתה דואג שלא תירדם"  " אני שמחה לדעת שחשוב לך שסבתא לא תעלב ותיפגע"   " לפעמים את לא אוהבת כשאנחנו, הורים, יוצאים מהבית" .
כלומר אנחנו מגיבים ל"סרט" אבל לא בהכרח מופעלים .
חשש התפתחותי אנחנו מזהים ומגיבים באמפטיה , משתפים בפחדים שלנו (כשהייתי ילד לפעמים פחדתי להירדם, פחדתי שתיפול לי הכוס ואז היא תמיד נפלה ונשברה…) ונותנים אמון בכך שלאט הילד שלכם ייפרד מהפחד. " עכשיו אתה קצת פוחד אולי ביום אחר תפחד קצת פחות .."
חשש על רקע של בלבול בין הורה ילד , הרגלים לא מוצלחים – אמפטיה אבל אמירה ברורה שאתם ההורים ואם תחליטו מה נכון כעת.  והילד שלכם יתמודד ואתם תעזרו לו.
בכל שאלה והתיעצות. אני כאן…עירית
פורסם ב גבולות, הנחיה למשפחה, טיפים ע"י iritbenhaim בספטמבר 19th, 2019.

השאר תגובה