בחירה בימי קורונה (למידה מרחוק, סדר יום) ובכלל

אנחנו עדיין בימי קורונה.

ימים המאופינים בהמון חוסר ודאות, חוסר אונים ובילבול. אין לנו שליטה על תאריכים ויעדים והמצב בהחלט לא פשוט ומאוד מייאש.

עם זאת ומתוך חשיבה עליכם ההורים כמנהיגים של עצמכם ושל המשפחה חשוב לי לדבר על 

בחירה.

בחירה מקנה לנו תחושה של יכולת, של מסוגלות, של ערך עצמי. היא משפרת את בטחון ואת הרגיעה שלנו (כי שלטנו במשהו, ולו הקטן ביותר).

לכן, כאשר נפעיל בחירה נוכל להשפיע לטובה על הרווחה של כל המשפחה.

  1. אקטיביות– בחירה כרוכה באקטיביות. בקבלת החלטה. עצם האקטיביות נותן לנו אנרגיה חיובית.
  2. תבחרו באיזה תחום אתם מתחילים לעשות בחירות. למשל סדר היום– מה חשוב, מה פחות. על מתעקשים ומה לא. התהליך הוא כזה המכיל השהייה, חשיבה , ברור עצמי ואז קבלת החלטה. וכמובן שיתוף של המשפחה (אם צריך, אולי כל תהליך הבחירה שלי הוא ההחלטה לקרוא פוסטים מצחיקים בפייסבוק רק בשעה מסוימת-סבבה).
  3. למידה מרחוק– יש המון לחץ ועומס. מתבגרים– תנו להם לנהל, הם לא אוהבים שמתערבים להם. צעירים- תנהלו!  אתם יודעים איך, תסמכו על עצמכם, כמה ומה חשוב, ומתי. העיקר בלמידה מרחוק הינו שמירת הקשר עם הכיתה והמורה ושמירה מסוימת של חוט דקיק של מיומנות למידה. תפעילו שיקול דעת, תעשו תיעדוף של מחשבים, זמן. תיידעו את המחנכים. תנהיגו. בלי לחץ של להספיק הכול.
  4. בחירה עבור הילדים בתחום הלמידה– בחרתם נושא-תשארו עימו. תסייעו לילד (בהסבר, בשיחה) להתמיד בלמידה וסיום של מטלה אחת מההתחלה עד סופה. פחות התפזרות. זה חלק ממיומנות הבחירה. וגם מאוורר את הלחץ. 
  5. בחירה כרוכה בוויתור על משהו: אם הילד שלכם בחר לעשות עבודה מרחוק על היסטוריה/לשון זה מה שהוא יעשה. בפעם הבאה יבחר משהו אחר. אם בחרתם לוותר על בגדים בכל בוקר (כלומר להישאר בפיג'מה) מעולה- אל תציקו לאף אחד בעניין. קיבלתם החלטה. עקביות בבקשה.
  6. אימון בבחירה– תנו לילדים לבחור, תנו לעצמכם לבחור -זה דורש אימון. גם העקביות ועמידה מאחורי הבחירה. גם התיסכול שאולי לא בחרתי נכון.
  7. תוצאות טבעיות– אם בחרתי שלא מתלבשים , אז גם אם זה מעצבן אותי כאמא, זו הבחירה. כדי לשנות צריך להתחיל תהליך מחדש. אם הילדים בוחרים לריב ולא לוותר אז אולי יהיו לזה תוצאות. זה בסדר. מתאמנים
  8. מילים של בחירה– במה אתה בוחר? איזה מידע אנחנו צריכים כדי לבחור(שיקולים) ? זה מה שבחרת? אולי אתה מצטער שזו הבחירה אבל בפעם הבאה תוכל לבחור שוב…
  9. בחירה מעניקה חוויה של שליטה ויכולת. תנו לעצמכם ולילדים חוויה נהדרת כזו. 
  10. לימונדה של בחירות-אזרחים בוגרים. אולי תצא מהתהליך חוויה ולמידה של יכולת לבחור, לשאת בתוצאות של הבחירה. נגדל בוגרים עם חווית יכולתלבחור  ובטחון עצמי.
הלוואי
מוזמנים לפוסט הנקרא: ילדים בני חורין- גם הוא בנושא בחירה
פורסם ב בחירה, הנחיה למשפחה, טיפים, ימי קורונה ע"י iritbenhaim באפריל 23rd, 2020.

השאר תגובה