כישורי חברות בסגר- טיפים קטנים

אין לה חברים, מה יהיה? אני הכי דואגת ליחסים החברתיים….

התחום החברתי הינו תחום שמעסיק הרבה הורים, בעיקר בישראל. אצלנו חשוב להיות בקשר ולהיות מסוגל לרקום יחסים חברתיים. הרשת החברתית היא חלק מהזהות שלנו, ממארג החוסן שלנו. 

הימים ימי סגר וילדים רבים נסגרים בתוך עצמם. חבריהם רחוקים. ומי שגם כך היה לו איזה שהוא קושי, מתקשה עוד יותר.
בנוסף אנחנו שומעים המון תחזיות שחורות על גורל היכולת החברתית של ילדינו שעוברים תקופה כל כך ארוכה של ריחוק חברתי.
אם ננסה להרים ראש , ולשמור על התקווה נדע כי הסגר הוא לא לנצח, וניתן לעודד ולטפח כישורים המסייעים בקשר חברתי. 
אז מה ניתן לעשות בכל זאת? בסגר וכהכנה לימים של אחרי.
  1. תנו להם תקווה. אנחנו ההורים מחויבים להחזיק את התקווה והאמונה ביכולת של הילדים שלנו.
  2. דוגמה אישית– התקשרו אתם לחברים שלכם, ערכו שיחות טלפוניות למכרים ותתעניינו בשלומם. עזרו לשכנים. המודל הביתי הינו בעל משקל גדול מאוד. אולי לא תראו תוצאות מייד אך ההשפעה הינה ארוכת טווח. כך ניתן יהיה לעודד את הילד להתקשר (לסמס) לחברים או לחברי כיתה/גן. לשלוח סרטונים מצחיקים ובאופן כללי לייצר תקשורת.
  3. דברו על זה– רגשות התסכול, הבדידות , חוסר האונים. הם אמיתיים. אולי הילד/ה שלנו ניסו ליצור קשר והמהלך לא עלה יפה. הם באמת חווים קושי. רק שהקושי שלהם כל כך מציף אותנו שאנחנו מנסים לא לגעת בעצב הרגיש. אז אני אומרת- ההיפך!!! דברו, תנו שם לרגשות ולתחושות. כך לילד שלכם יהיה פורקן רגשי ותחושה שהוא בסדר. שיש מי ששמוע אותו.
  4. הקשבה– כחלק מיחסים חברתיים אנחנו מקשיבים זה לזה. נסו לעודד הקשבה בבית שלכם. אחד לשני, ההורים זה לזה, לאחים. כשיגמר הסגר , ילדכם ידע להקשיב לחבריו טוב יותר .
  5. דחיית סיפוק– איפוק, המתנה בתור , סבלנות. כולם הינם מיומנויות חשובות במערך חברתי. נסו לתרגל. בכל מקרה ישנה אפשרות טובה שהאקלים הרגשי בבית ישתפר….
  6.  ספורים וסרטים על חברות– השתמשו בחומרים כאלו (כל הורה ומה שמתאים לגיל של ילדו) כדי לעבד את החוויה, ללמוד על יחסים חברתיים. לנתח התנהגויות. ולטעת תקווה שבקרוב נוכל להתראות ולהשתמש בכישורים הללו.
אני יודעת שזה קשה, וכשהורה מיואש, זה נשמע כמו הר שלא ניתן לטפס עליו או שאין בפעולות שהצעתי שום ערך.
זה בסדר. אבל תנסו???
שיבואו ימים טובים מאלה. עירית בן חיים
פורסם ב הנחיה למשפחה, טיפים, סגר ע"י iritbenhaim באוקטובר 8th, 2020.

השאר תגובה