אין לי עם מי לשחק

אחד הרגעים הקשים להורים הינו פגישה עם משפט : אין לי חברים/אין לי עם מי לשחק/לא הסכימו לי….

הצורך בחברים והערך הגבוה שיש ליחסי חיברות בישראל גורמים לנו להתערער ולהזדעזע ממשפט כזה של ילדינו.

בגיל הגן ההורה מקפיד לשאול את ילדו על היום שהיה לו. עם הוא שיחק. את מי הזמנת??

תשובה כגון "לא הסכימו לי" גורמת לנו לתחושה קשה. ולהרמת טלפון מיידי לגננת….

אז:
  1. הרבה מאוד אינטראקציות של הילדים שלנו נתקלות בסירוב ישיר או עקיף. הילד החברותי הוא זה שממשיך לנסות למרות הסירוב והוא זה שהינו בעל יכולת לזהות את המערך החברתי בגן . באופן זה הוא מאתר מוקדי משחק אשר בהם רב הסיכוי להצטרף.
  2. מנחה להורים- המקרים רבים הילדים שלנו מספרים לנו בדיוק את הנושא שהכי מפעיל אותנו. שימו לב כמה אתם מופעלים…
  3. פורקן- אנחנו מרחב הפורקן של הילדים. הם מביאים אלינו את מתנת הקושי. הם מתחילים את "הדיווח מהשטח"  עם הקושי  האכזבה והכאב.  איזה יופי שאנחנו כאן עבורם. להקשיב ולהחזיק את הרגש ה"מלוכלך" הפחות נוח. כי אצלנו במשפחה מותר לדבר על הכול. 
  4. איזון טוב ורע. אחרי ששמענו את "טנא הקשיים". חכו קצת. ותזמינו את ילדכם למצוא משהו קטן וטוב שקרה לו בגן. תנו גם אתם דוגמה מהיום שלכם: היו פחות פקקים בכביש. הצלחתי להכין מצגת בזמן. המרק יצא לי ממש טעים…  זה בסדר להקשיב ולספר על הרע אבל קריטי ללמד מציאת הטוב.
  5. הקשבה ומענה- " לא הזמינו אותי למשחק". במקום – לא נורא. שמבטל את התחושה, ניתן להגיד-  אני שומע שלא הזמינו אותך. זה בטח היה לא נעים. זה ממש מעציב ואפילו מכעיס. ואז עוצרים. נתנו מענה נקודתי. לא ביטלנו את תחושת הילד שלנו. נתנו תוקף ואמפטיה. ועכשיו ממשיכים קדימה. בלי ריבוי מלל וחקירות. חלק מהכישורים של ילד חברותי הינם היכולת להתמודד עם התסכול של הסירוב ולהמשיך במשחק ונסיונות . אז הקשבתם לקושי , עצרתם לרגע. ואז ממשיכים בשגרת הבית. 
  6. הזהרת מסע- אם זיהיתם שיש לילד שלכם קושי חברתי אמיתי עקבי- פנו לגננת לסיוע. 

לכל שאלה ועזרה

עירית בן חיים-הנחיית הורים ומשפחה.

 

פורסם ב הנחיה למשפחה, חברים, חברים, טיפים, מכתבים להורים ע"י iritbenhaim בנובמבר 19th, 2020.

השאר תגובה