מעבר לכתה א בטוח? אולי…

מעבר לכתה א' הוא צעד דרמטי לכל המשתתפים. זהו מעבר גדול ומשמעותי ביותר. 

וכולנו כהורים מרגישים את ההתרגשות ולפעמים גם מלאים בשאלות וחששות. גם מי שבטוח וסומך על עצמו, חשוב לעצור רגע ולהתבונן בכמה מרכיבים:

  1. נתחיל בבסיס- בדיקת שמיעה וראיהיש חשיבות רבה לבדיקות ראיה ושמיעה כדי לוודא שבתחום זה הכול תקין. במקרים רבים כאשר מתגלה קושי בתחומים אלו , זו הפתעה גדולה. ילדים מצליחים לפעול באופן שמאפשר להם תפקוד למרות קושי בראיה או שמיעה.*קיימת המלצה של משרד החינוך לערוך בדיקת ראיה לפני המעבר לכתה א' דבר המקנה משנה תוקף להצעה.  קשיים רבים של ילדי גן עשויים לנבוע מקושי בראיה/ שמיעה למשל: קושי לשבת בקשב במליאה (אם אני לא שומע טוב – אני מאבד ענין) קושי להרכיב פאזלים להשחיל חרוזים  (ראיה ועוד מרכיבים) קושי במשחקי מילים –  (שמיעה) .
  2. מתח שרירים תקיןהאם הילד שלי מסוגל לשבת לאורך זמן ליד שולחן בלי "לנזול" להישען על השולחן? בגן יושבים מעט בכתה יושבים יותר… כיצד היא פועלת בגן השעשועים? מסוגלת לטפס, ללכת בשיווי משקל, להתנדנד לבד. לטפס על המגלשה מלמטה כלפי מעלה? כיצד הוא מצייר , אם בכלל…. שווה להתבונן ולבדוק עם הגננת מה דעתה וכבר לטפל. כדאי לעודד פעילות מוטורית רבה: לקפוץ, לזחול, לטפס, להשתמש באטבים, לחתוך סלט , לעשב עשבים בגינה, ולחזק אחיזת כלי כתיבה (ציור+גזירה+השחלה+חידוד עפרונות).
  3. עצמאות- ילד בית ספר הינו ילד עצמאי. האם הילד/ה שלכם עצמאיים? עם יד על הלב….דוגמאות? בבקשה: התלבשות, נקיון, סידור המרחב, הליכה לבד לחברים, אכילה מסודרת ונקייה. (הכול יחסי ובהתאם לגיל).  משחק עצמאי ללא נוכחות הורית מתמדת. פתרון בעיות עצמאית הן עם חבר והן כשנתקלים בקושי במשחק .
  4. סקרנות האם הילדה שלי סקרנית ללמוד? מעניינים אותה נושאים שונים. האם הילד שלי מעוניין לחקור עצמאית תחומים שונים. (פרואקטיבי…)
  5. ויסות רגשי- מה קורה כש"לא הולך לי?" כמה זמן לוקח להתאושש? היכולת להתמודד עם קושי (מכה פיזית/תסכול בין חברים/לא הצליח הציור) ולהתאושש עצמאית. חשוב לקראת המעבר. נרצה לסייע לילד שלנו ללמוד לעזור לעצמו להירגע. לנשום ולהמשיך במשחק/פעילות.  כועסים מה עושים?מה קורה לילד שלי כשהוא כועס, כשהוא או היא "מתפוצצים" על החבר? כמה יכולת יש להם לשבת לשוחח, להציע רעיונות. (כן , גם זה קשור לגמישות). תנו מרחב לפתרון בעיות עצמאי בלי התערבות ובלי כללי מוסר וצדק של ההורים (עד מידה ראויה). כך הילד שלנו וחבריו יפתחו את שרירי היכולת של פתרון בעיות. לריב ולחזור למשחק…(ממש כמו חיי זוגיות ונישואין)
  6. קבלת גבולות ודחיית סיפוק- הילד שלי מקשיב בגן? יודע ומכיר סדר פעולות, מחכה בתור. או מחכה שכל המשפחה תשב ביחד לאכול? מקבל הרגלי משפחה/ בית ספר (קצת כמו בגן)  מכיל הרבה כללים והרגלים חדשים המחייבים הסתגלות.
  7. חבריםהמרכיב הכה חשוב לנו-האם הילד שלנו יוצר קשרי חברות? (אם אתם לא בטוחים תתייעצו עם הגננת) . האם יש לה גמישות חברתית. וברישום לכתה. שימו לב, האם הכרחי שתעבור עם ה"חברה הכי טובה" או שאולי זו הזדמנות לגמישות...
  8. רגע של שקט והתבוננות אתם ההורים. עמוק אתם יודעים מי הילד שלכם. אז אולי רק עם עצמכם ואולי עם עזרת הגננת תבדקו מה שווה עבודה וחיזוק. היכן נרכז מאמצים ונחזק את האוצר שלנו. הילד.

כן, זה מציף וזה הרבה. ויש עוד…אבל פשוט לנשום. יש זמן לשינוי ושימור.

רק בריאות….עירית בן חיים הנחיית הורות ומשפחה

פורסם ב בית הספר, מכתבים להורים, מעבר לכתה א, מעברים ע"י iritbenhaim בינואר 20th, 2021.

השאר תגובה