חנוכה

 

חנוכה הוא חג האורים. האם כך הוא הדבר? האם קל לנו לראות את האור והיופי שבמשפחתנו בחג? לעיתים מרוב חופשה, בילויים ואירוחים אנחנו רואים הרבה חושך!!!

אז מה נעשה כדי שאכן חג חנוכה יהיה חג של אור בבית עם הילדים?

 

  1. 1.    נזהה מה באמת הילדים שלנו רוצים. אני כאמא רוצה ללכת למוזיאון. זה נותן לי תחושה שאני "אמא טובה". אבל אולי זה הצורך שלי ולא של הילד שלי? אולי אותו ישמח ללכת לקולנוע.
  2. 2.    ילדינו המתבגרים– הם רוצים את המרחב שלהם, דורשים, בעיקר, מערך היסעים לחברים בסביבה. כן, הם ילכו לישון מאוחר ויקומו מאוחר. יהיה קשה לגרור אותם להדלקת נרות עם חברים ומשפחה. כדאי להחליט מראש ובשיחה על מה מתעקשים (משהו אחד!) ולוותר ולזרום עם שאר הפעילויות.
  3. 3.    ילדינו הרכים– הילדים הצעירים זקוקים גם בחופש למידה מסוימת של קביעות ורציפות. נסו לספק להם תכנון של סדר היום. למשל: היום ניסע לסבתא בחיפה. אז בבוקר נאכל א.בוקר. אחר כך נסע באוטו. בצהריים ננוח אצל סבתא. אחר הצהריים נעשה…….ואחרי הדלקת נרות/א.ערב ניסע הביתה. כלומר, תנו להם מסגרת התייחסות של זמן. כך תורידו רמות של חרדות ותתנו להם מרכיב של שליטה ויכולת חיזוי.
  4. 4.    תקציב משפחתי – יש לכם, כהורים, אחריות על התקציב המשפחתי. חישבו היטב על ההוצאות של החופשה והאירוח. כמה נוציא על הופעות (מי אמר שצריך יותר מאחת?) על מתנות חג, על ממתקים/מסעדות ועוד. תנו דוגמא לילדכם בכך שתגדירו מראש על מה וכמה. זהו מודל חשוב. כן ,מותר וכדאי לדבר עם ילדים על כסף. בחרנו ללכת לפסטיגל אז אנחנו לא הולכים לקרקס. בחרנו לראות את הסרט החתול במגפיים ולא נלך לסרט אחר. גם אם הילד מאוד רוצה. זה בסדר לתרגל התמודדות עם תסכול.
  5. 5.     חג האורים. הילדים שלנו הם באמת אור מלא ושופע בחיוניות וצבעים. קחו רגע להיזכר וליהנות מאורם. ככל שנראה יותר מהטוב שיש בנו, בבני הזוג שלנו, בילדינו ובמשפחתנו כך נחוש באור טוב, מחמם ומאיר יותר.  חג שמח!!!

 

לא יהיה ניצחון של האור על החושך כל עוד לא נעמוד על האמת הפשוטה, שבמקום להילחם בחושך, עלינו להגביר את האור.( א.ד. גורדון).

 

 

 

פורסם ב חופשות, מכתבים להורים ע"י iritbenhaim בדצמבר 22nd, 2011.

השאר תגובה