אחרי החגים- מסע בצעדים מדודים

בשבת אני יוצאת לצעידה ארוכה. יש פנאי ושלווה ואז ההרהורים נכנסים מבעד לצלילי המוסיקה .כל מה שתרצה/שלמה ארצי… "כל מה שתרצה יהיה לך…" תיכף אחזור לשורה הזו..
חשבתי על הבנים שלי . לרגל חנוכה שניהם היו בחופשה. זה מהלימודים האקדמיים וזה מהצבא. ישנו במיטה הרכה, אכלו אוכל של בית. הסתלבטו, בילו. אבל זה תיכף נגמר וצריך להתכונן מחדש לדרישות של המציאות. גם הם וגם אני נאלצים לדייק את עצמנו מחדש (אין מי שיאכל סיר של אורז ועדשים.., אולי רק קערה קטנה…)
חג חנוכה מכיל המון הפתעות ושינויים. עם כל האירועים, נסיעות, מפגשי חברים, קייטנה של חופש…הזדמנות לראות את הטוב במשפחה ואולי את הקשיים, המורכבות.
אז זה הזמן, לעשות חישוב מחדש. לדייק את הרצונות שלנו כהורים. לחשוב מה נכון לילדים שלנו בשלב זה של השנה. כל אחד ושלבי ההתפתחות שלו, תהליכי גמילה, למידה, מה הם האתגרים החשובים.
מה האור שיש לכל ילד שלנו וכיצד נעזור לו להגדיל את האור. פעמים רבות הילדים שלנו מפספסים את היכולת לשכלל את הכישרון הייחודי שלהם (ספורט, יכולת ארגון, ציור, נגינה, יכולת חברתית, אומנות , בישול ועוד ועוד) כי הם עסוקים בהבנה וניחושים מה אנחנו רוצים. מה בא אחרי מה…מה מצופה מהם.  קחו לכם כמה דקות לחשוב כיצד אתם מייצרים בית רגוע עם ארגון קבוע. (בלי לוותר על גמישות כשהיא נדרשת – מי שכשרונו באפייה וצריך לחכות שהעוגה תצא מהתנור-נחכה לו, שהרי אנחנו בעסק של עידוד ותמיכה). 
ואם נאחל לילדים שלנו ש"כל מה שתרצה יהיה לך.." עלינו לעזור ולתמוך, כן גם במסגרת ברורה, בגבול ידוע שמטרתו לאפשר גדילה והתחזקות.
בכל תקופה שווה עצור לרגע ולבדוק עם שעת השינה עדיין רלוונטית או שהילד שלנו גדל והצרכים השתנו. אולי התזונה של הבית זקוקה לעידכון מחדש. בלי ששמנו לב הנישנושים הפכו לשגרה… והירקות נרקבים במקרר. 
והכי חשוב. לאחר שחשבתם. תכננתם. שתפו את הילדים. בית רגוע הוא בית שבו מדברים, מסבירים מה הצפיות. פחות ניחושים ויותר מעשים. 
נקודות למחשבה:
  • מה קורה בבוקר ומה צריך כדי ליצר בוקר רגוע, זורם ויציאה בזמן מהבית.
  • מה קורה אחה"צ. בדרך לשינה ורגיעה. שעורי בית ועוד.
  • יחסי האחים. 
  • התפרצויות כעס ומה עושים איתן.  
שיהיה לנו המון אור במשפחה. 

מוזמנים לפנות. עירית בן חיים

פורסם ב גבולות, הנחיה למשפחה, התקפת זעם, טיפים, מכתבים להורים ע"י iritbenhaim בדצמבר 4th, 2021.

השאר תגובה