גבולות 2

במכתב הקודם נגעתי בנושא של גבולות. מה זה אומר לגבי, איזה תחושות מתלוות למושג. מה המשמעות והערך שיש בגבולות לחיינו כאנשים בוגרים, עצמאיים בחברה.
במכתבים הקרובים נעבור על נושא הגבולות דרך ראשי התיבות מ.נ.ע.ד. היום נעסוק בצעד הראשון והוא ה-ד. שמציינת דרך פעולה.
לפני שאנחנו קובעים כללים וחוקים בבית חשוב שנעצור ונערוך חשיבה מסודרת. חוקים הם לא עניין ספונטני ולא קפריזה שפורצת מאיתנו בעת כעס.
  • הסתכלות-נתבונן בתהליך שמתרחש בבית, עם הילדים שלנו: חוסר סדר בחדר, שינה בחדר ההורים, חוסר הסכמה ללכת למקלחת ועוד. כדי שנקבע כלל התנהגות עלינו לראות כי ההתנהגות מתמשכת. כלומר היא הרגל שברצוננו לשנות.
  • ערכים – נברר על אילו ערכים אנחנו נשענים בתפיסות שלנו : חשיבות הסדר לחיים; עצמאות; יכולת תכנון; חשיבות הזוגיות.
  • ראיה עתידית – נברר מהי בדיוק ההתנהגות שנרצה שתתבצע: בכל ערב מתכננים מה לובדים למחרת; כשאני מתריעה על מקלחת הילד נגש תוך…דקות ; ילדי ישן במיטתו לילה שלם.
  • דרך פעולה – מה עלינו לעשות כדי שיקרה השינוי, שלבים בדרך, משך הזמן.
.דוגמא – ברצוני שהילד שלי ייגש למקלחת כשאני מזמינה אותו. החלטתי שהמקלחת תתבצע בשעה 19:30. (כל בית קובע לעצמו את הזמן ויש שינויים בהתאם לנסיבות. עם זאת חשוב שתהיה שגרה כדי שהילד שלי יוכל לתכנן את הזמן יחד איתי והכניסה למקלחת לא תהיה קפריזה ומשהו פתאומי). בשעות אחר הצהריים אנחנו יושבים הילד לשיחה רגועה. נסביר שיש הרבה כעס ותסכול סביב ההליכה להתקלח ורוצים לעשות שינוי. פורסים בפני הילד את התוכנית: המקלחת תהיה בשעה….אחרי פעילות….אני אודיע מראש שמתקרב הזמן. (חשוב לתת זמן להתכוננות ולסיום פעילות משחקית מהנה). ואז אתה תלך להתקלח. באותו יום נזכיר לילד במהלך אחרי צהריים והערב את סדר היום ושצפויה להגיע המקלחת. נתריע בשעה 19:15 על התקרבות המועד. נתריע שוב ב19:25 ונסייע לו לסדר את הצעצועים. ב19:30 נקרא למקלחת ונלווה את הילד. חשוב לשבח אותו על הצלחה. ולשתף אותו בתחושות שלנו.
ומה אם הוא לא עושה זאת?…במכתב הבא.
 
 
לחשיבה משותפת , התייעצות, ומענה לקשיים ניתן לפנות אלי

 
 
 
פורסם ב גבולות, מכתבים להורים ע"י iritbenhaim בנובמבר 14th, 2011.

השאר תגובה