ילדים מעילים וימים גשומים

 

תדמינו את זה:

 בוקר, מעונן ומטפטף וקר. דני רופ אמר שיהיה גשום כל היום. בלחץ הרגיל של הבוקר אתם דואגים לבגדים של הילדים, לכריכים ולפני היציאה מהדלת גם למטריות ומעילים. ואז ממש על הסף הבת שלכם , קטנטונת בכתה א' , מורידה את המעיל הורוד (שדרך אגב, היא בחרה) ואומרת שאין בו צורך.

מזכיר לכם משהו? מופרך? דמיוני? זהו תיאור מקרה כפי שסופר לי על ידי אמא נפלאה ודואגת. שטרחה לציין, שכבר קרה המקרה שביתה החליקה בבית הספר ונרטבה כולה. כלומר אין לאם ספק שיש צורך במעיל כאמצעי הגנה מהרטיבות.  בואו נעצור ונחשוב מה קורה פה.

מרכיבים התפתחותיים

 • לילדה הקסומה יש רצון משל עצמה. היא בונה את האישיות שלה ולהיות בעל עמדה עצמאית זו תכונה חשובה. האם אנחנו כהורים רוצים לעודד חשיבה עצמאית, האם נרצה לטפח ילדים אסרטיביים? אם התשובה היא כן, אזי יש להעריך גילויי עמדה עצמאית.
 • אולי הקונפליקט "יושב" על משחק כוחות של מי מחליט : אמא או בת. הורים צריכים להמנע ממאבקי כוחות. ברור שאמא יותר אחראית ושקולה אולם עליה לחשוב היטב בטרם תפעיל את זכויות הוטו שלה.

גורמים סביבתיים

 • האם באמת קר בחוץ? שווה ללבוש עוד שכבה. האם רטוב? שווה לנסות ולחפש מעיל גשם דק או שכמיה. בואו נברר האם חם לה, אולי מסורבל.
 • מה קורה עם שאר הילדים או הילדות בכתה? חשוב לברר מה מניע את ההתנהגות. (זה לא אומר שעלינו לוותר, רק מסייע להבין את הרקע ).

שלב השיחה

 1. נשב לשוחח בזמן רגוע. כלומר בשעות אחר הצהריים. בלי לחץ.
 2. נשוחח על מזג האויר. מה מתאים ללבוש ומתי. נתאר את ההתנהגות (בלי שיפוט). אפשר לבדוק מידי ערב את התחזית בחדשות בטלויזיה או באינטרנט.
 3. נזכיר את המקרה בו קרה שהילדה נרטבה וחשה שלא בטוב.
 4. זהירות!!! אין מקום לאיומים והטחות אשמה כגון " אני לא מתכוונת להישאר איתך בבית כשתהיי חולה". שנים של נסיונות כאלו נשטפו עם הגשמים. חבל על האנרגיה.
 5. בואו ננצל את התבונה שיש לילדים שלנו, את הרצון לדיעה עצמאית וביחד נחשוב על פתרון שישביע את רצון כולם. יותר טוב כמה רעיונות.
 6. ילד בוגר שיכול להחליט הוא ילד שמסוגל לנהל שיחה. אם ילדכם לא מסוגל לשוחח ולהגיע להסכמות אולי עליכם להחליט עבורו. אבל תנו לו סיכוי.

בברכה חורף חם ונעים ושנהיה כולנו בריאים.

 

פורסם ב ימי גשם ע"י iritbenhaim בפברואר 2nd, 2012.

תגובה אחת ל“ילדים מעילים וימים גשומים”

 1. מיכל הגיב:

  אכן, זוהי התמודדות יומיומית ומתישה (בחורף). תודה שעזרת להבין יותר את התופעה + על ההמלצות לשיחה. מיכל

השאר תגובה