פורים שמח?

חג פורים בפתח ובוודאי כולכם כבר בתוך ההמולה המרגשת. כדי שהחג ישמח אותנו הנה מספר נקודות למחשבה:

  1. כמה טוב שיש משהו להתרגש בגללו. התרגשות טובה , משמחת וממלאת. באמצעות הילדים גם אנחנו, ההורים, מתמוגגים מרוח החג. מרוב שמחה לפעמים הילדים עוברים "לצד השני" ובוכים או חשים תחושות פחות נוחות. זה בסדר, נורמאלי ולגיטימי. תהיו איתם בהתרגשות הזו. תאפשרו את החלקים הללו ואז השמחה והצחוק יחזרו.
  2. בחירת תחפושת היא למעשה תהליך של חיפוש זהות: מי אני? מה אני רוצה להיות? מה מייצגת התחפושת בעבורי? להתחפש לרקדנית זה נפלא, אולי אני רוצה להתחבר לחלקים של נשיות, לקלילות, ליכולת. להתחפש להמן הרשע מאפשר להתחבר לחלקים של כוח, עוצמה.  לכל תחפושת השתמעויות שלה. נסו לחפש אותן עם הילדים…
  3. חיפוש זהות, או תהליך של בחירה הינו תהליך אישי. נסו להיות לצד ילדכם ולא במקומו. אפשרו לילד או לילדה תהליך של בחירה. ממקום אישי. אם אני כאמא לא מקבלת את הבחירה של ילדתי להתחפש לדוב. זה הענין שלי. לא שלה. וכו'. אין הכוונה להניח לילד לעבור תהליך של פגיעה על ידי החברה (מה יחשבו עליה ילדי כיתתה). אבל שווה לתת את הדעת מי מחליט ולמה. ולהסביר לילד/ה מה ההשלכות של הבחירה. אולי שווה שתהיה תחפושת חלופית.
  4. הוא בחר באטמן ועכשיו הוא רוצה להיות שוטר! עכשיו מתחרטים? מה לעשות?  להתעקש שישא באחריות לבחירה? הרי זו חגיגה שמחה. אולי אני פוגעת בנפשו הרכה? אז ככה: מותר להתחרט אבל זה לא אומר שמוותרים. הוא יכול לשנות את דעתו עוד מספר פעמים עד ליום החג. מדברים על הבלבול, נמצאים עם הקושי אבל לא בהכרח מוותריים. חשוב שאנחנו כהורים נדע לחזות תהליכים ונכין עוד חלקי תחפושת  (כובע/מסכה, אולי יש תחפושת משנה שעברה) להוציא עוד 100 ש"ח על תחפושת חדשה? תחליטו אתם! אולי אפשר לסמוך על ילד/ה שיהנו גם אם הוא באטמן ולא שוטר או אם היא רקדנית ולא נסיכה.
  5. החג הינו חג מלא בעוצמות. לילדים צעירים זה לא פשוט. ילד בן שנה עד שלוש, במקרים רבים אינו זקוק לתחפושת. אנחנו כהורים זקוקים לתצלום!!! אולי אפשר להסתפק באוזני ארנב חביבות או כתר .
  6. פעילויות פורים הן פעילויות מלאות תנועה, אוכל ובלאגן. התחפושת צריכה להיות קלה ללבישה ותנועה, מאפשרת הליכה לשרותים באופן עצמאי,  ושלא יכאב לנו הלב במקרה שהיא תתלכלך/תקרע. מוכרחים להיות שמח!

חג שמח ונפלא. תזכרו להשאיר זמן רגוע בין כל הפעילויות של החופש…

 

פורסם ב חופשות, מכתבים להורים ע"י iritbenhaim בפברואר 26th, 2012.

השאר תגובה