יום עצמאות בשינה

חגיגות העצמאות של מדינת ישראל מאחורינו אבל קשיי השכבה של ילדים נמצאים איתנו כל הזמן.

אני רוצה להעיר את הנושא דרך המוקד של עצמאות. רוב ההורים מסכימים כי הם רוצים לגדל ילד עצמאי. ילד שיצמח לאדם בוגר המסוגל לקבל החלטות ולקחת אחריות

על מעשיו:

  1.  אחת מאבני הדרך  בתהליך הזה הינה היכולת לתכנן, לדעת לצפות ארועים. השכבה בשעה קבועה מסייעת לילד שלנו להתארגן באופן עצמאי. ללכת להתקלח/לקרוא ספר לפני השינה/ לסדר ילקוט. כל דבר שבבית שלכם עושים בסוף היום.
  2. הסימנים המקדימים – סימנים מקדימים מסייעים לתכנן, לצפות לארועים.  לכן טקס קבוע , סדר פעולות קבוע לפני שינה מסייע לילד שלכם להיות יותר עצמאי. הוא ידע שעכשיו ארוחת ערב ואז מקלחת ואז שיניים ועוד קצת טלוזיה או כל פעולה שתבחרו. ברגע שהסדר קבוע יותר קל לילד להתארגן בו . (זכרו יש ילדים ואנשים שארגון אינו הצד החזק שלהם, עיזרו לנו.. תזכירו, תכינו רשימה עם סדר פעולות ועוד).  האדם הבוגר העצמאי יודע  כיצד לתכנן את יומו בעבודה, מה לעשות ראשון כשהו בא הביתה ומה שני ועוד….
  3. ויסות עצמי – ילד שלמד ללכת לישון לבד (לא על הידיים, לא במיטה של ההורים שאחר כך מעבירים אותו) הוא ילד שיכול לסמוך על עצמו!!!! הוא עצמאי ביכולת להרגיע את עצמו, הוא עצמאי ביכולת להרדם גם אם התעורר באמצע הלילה.
  4. כל ילד  וכל הורה זכאי להשכבה רגועה ונעימה. התחילו את התהליך מוקדם מספיק כדי  להגיע ליעד. התמדה היא חלק חשוב.
  5. עצמאות הורית – גם אנחנו בני אדם עצמאיים. כחלק מהעצמאות שלנו אנחנו כהורים זכאים לשעת רגיעה עם בן הזוג או לעצמנו. סיימו את ההשכבה מוקדם ותוכלו לראות ביחד סרט/לשוחח/להיות ביחד.

 

רשימת העשה  ואל תעשה בהשכבה היא ארוכה ומצויה במקורות רבים. באופן כללי שעות האור הארוכות גורמות לנו כהורים להשאר מאוחר בגן שעשועים או בכל מקום אחר.  הילד שלכם קם בשבע בבוקר. שבע בערב זו שעה מאוחרת מאוד עבורו. עדיף לסיים את הפעילות  החברתית/ מוטורית עד שש וחצי ולהתחיל לשוב הבית, להרגע, כדי שהשעה הביתית  לקראת השכבה תהיה יתר רגועה.

 

שינה ערבה. עירית

פורסם ב שינה ע"י iritbenhaim באפריל 29th, 2012.

השאר תגובה