תרגילים בחשבון

אז מה זה אומר לקדם ילדים לקראת המעבר לא'? 

הקידום יכול להיות: לשוני, חברתי, רגשי, מוטורי ועוד ועוד. במוקד היום  התחום החשבוני. הנה כמה הצעות לפעילות:

  1. מניה – מניית חפצים אמיתיים (לא ספירה אוטומטית). כגון: מכוניות, צבעים, אנשים. מניה קדימה ואחורנית. עד 20  ומ-20 אחרונית.
  2. ספירה בדילוגים – דילוג של ספרה :סופרים בקול : 1, ואז בלב- 2 סופרים בקול : 3 ואז בלב -. אותו הדבר בדילוגים של 2 ספרות או אפילו 3 לגאונים.
  3. הכרות עם מספרים בעשרות: 21, 22, 23,  וכו' (אפשר להעזר בשלט של הטלויזיה)
  4. בעיות חשבון- כמה ירקות יש לי אם אקח 2 מלפפונים ואוסיף עוד 2 עגבניות? (כדאי להניח מול הילד את הירקות שיוכל למנות אותם)   אם היו לנו 6 תפוחים ואכלנו 3 כמה נשארו? (כדאי להניח מול הילד את הפירות שיוכל למנות אותם) . בחניה חונות 5 מכוניות ו3 אופנועים. כמה כלי רכב יש בחניה?  *חשוב לבחור בעיות שמתאימות לעולם של הילד שלכם: מכוניות, בובות, צבעים של לאק,  שניצלים….
  5. אומדן – לתת לילד להתנסות באומדן של חפצים. דוגמא: שמים מסטיק בקופסא קטנה – שואלים: כמה מסטיקים כאלה יכולים להיכנס בקופסא? מנסים ואז מסכמים: הערכנו יותר מידי, פחות מידי…. בכמה קפיצות תעשה את המרחק מהכניסה לבית עד לחדר שלך?…ובודקים.
  6. הרכבי מספר – הכמות 5 עשויה להתחלק ל: 3/2  או 1/4  או 0/5 . נקח 5 חפצים וננסה לחלק אותם לשני כלים באופנים שונים. מפתח גמישות מחשבתית.
  7. התנסות אמיתית – אין כמו שימוש בחשבון  בחיים האמיתיים כדי ללמוד: הכנת עוגות על פי מתכון וקריאת הכמויות עם הילדים/ קניית ממתק ובדיקת העודף (לתת להם לקנות בקיוסק גלידה). מונים כמה צלחות צריך לארוחה משפחתית גדולה. אם חסר מחשבים כמה צריך לבקש מהשכנים (אם הם נחמדים).

    בהצלחה. זכרו, חשבון הוא חלק מחיי היום יום שלנו , הוא משחק והוא הנאה. תנסו להעביר זאת לילדים שלכם.

פורסם ב בית הספר, מכתבים להורים, מעבר לכתה א ע"י iritbenhaim במאי 4th, 2012.

השאר תגובה