שעורי בית- אמת או חובה?!

שעורי בית הם נושא מקצועי חינוכי שהפך להיות נושא משפחתי רגשי. בעקבות פניה של אמא מתלבטת אני אנסה לתת כמה נקודות למחשבה:

  1. נסו לברר לעצמכם כהורים מה עמדתכם לגבי שעורי-בית. אחרי הבירור העצמי יהיו לכם דיעות יותר מוצקות לגבי הענין.
  2. כל החלטה צריכה להיות עקבית. (כמו כל דבר בחינוך) וכמובן תמיד לזהות צורך בגמישות (כמו כל דבר בחיים). למשל: אם החלטתם ששעורי בית זה לא חובה היו עקביים בענין ואל תזכרו מידי שבועיים -שלושה לברר מה קורה ולמה הילד לא הכין שעורים. עם זאת, כאשר יש עבודה מרכזית חד פעמית אולי שווה לחרוג מהעמדה ולעשות מאמץ. למשל: החלטתם שחובה להכין שעורים עיזרו לעצמכם ולתלמיד שלכם לבצע את המטלה. בססו הרגלי קבע כגון: בדיקת תכולת התיק, קביעת שעה קבועה להכנת השעורים, היכן מכינים, מה היא מידת המעורבות שלכם כהורים. בדיקת המסרים מבית הספר באתר הבית סיפרי. גם כאן חשוב לגלות גמישות: ביקור של חבר (מכינים ש.ב. לפני או אחרי) מחלה, נסיעה.
  3. ועוד…..א. שווה לבדוק יכולת ראיה של הילד, ב. שמיעה. . ג. לסייע בהתארגנות- האם לילד שלכם יש קושי בהתארגנות? ואולי לכם?  שימו לב שאתם מאורגנים ומכוונים להרגל. כן, צריך לעזור להניע את הגלגלים של ההרגל ובהתחלה תהיה לכם יותר עבודה. ד. רגשית . למה קיימת ההתנגדות, האם היחסים עם המורה תקינים.
  4. הדרגה – שעורי בית הם עוד הרגל. מהמצב של "לא עושים בכלל" ועד למצב של "תמיד עושים" יש הרבה תחנות ביניים. אולי בהתחלה הילד יכין ש.ב. יותר בקלות רק בתחום מסוים (מתט' או מדעים ).  לאט לאט מסבירים ומבססים את ההרגל.
  5. היחסים הם מעל לכול. הכי חשוב לדימוי של הילד ושלנו כהורים שתהיה אווירה חיובית בבית. גשו אל הכנת שעורים ממקום של הכרה ביכולות הגלומות במטלה זו: יכולת להתארגן, למצוא מקורות מידע לגבי השעורים: יומן/אתר בי"ס/חברים, התמדה, דחיית סיפוק, שאפתנות להצלחה.

              בהצלחה.  קודם חושבים ורק אחר כך עושים.  ושוב, הכי חשוב היחסים……

 

 

פורסם ב בית הספר, מכתבים להורים, שעורי בית ע"י iritbenhaim במאי 29th, 2012.
תגיות:

השאר תגובה