מתאמנים במשחקים-שרירי טוסיק

הערב יורד מהר, ואנחנו כהורים צריכים להתאים את עצמנו למציאות החדשה. פחות גן שעשועים ויותר פעילות של "בפנים".

אז מה עושים עם הילדים? אחרי הכיבוד של אחר-הצהריים, וקצת פינוקים יש התמודדות לא פשוטה מול שעות מרקע (מחשב, טלויזיה, סמארטפון). כולנו חולמים על משחק עצמאי או אפילו משותף עם הילדים. המדפים מתפקעים מקופסאות משחק וחומרי יצירה.  אולם עם יד על הלב, לא כולם מצליחים לשבת עם הילדים לשחק בקלפים, לצייר ועוד. הנה כמה טיפים בענין:

  1. משחק משותף -כמו כל דבר גם משחקים הם הרגל. וכדי להתרגל צריך להתאמן. ברגע שנכניס את המשחק המשותף לפרספקטיבה כזו – כבר יותר קל לנו. היום משחקים זכרון רק 3 דקות ורק עם 5 זוגות. מחר נשחק כבר עם 15 זוגות ונשב 10 דקות. גם אנחנו וגם הילדים צריכים להתרגל. 
  2. התמדה – רק התמדה תהפוך את השינוי להרגל חדש. תבחרו משהו קטן , משחק או פעילות אחת שתרחיב את אוצר הפעילויות של ילדכם . ותתמידו. 
  3. משחק עצמאי – בתחילה נשב עם הילד/ה, נשחק איתם משחק דמיוני במכוניות/בובות.  ולאט נתרחק. נשחק יחד ואז נקום לעשיה של משהו אחר ונחזור. בהדרגה נגדיל את משכי הזמן שאנחנו עסוקים במקביל. 
  4. קוצים בטוסיק – כל אחד נולד עם מקצב שונה. אין ספק ,אולם אם כבר עושים "התעמלות " ומתאמנים במשחק משותף , בואו בכל פעם נוסיף 2 דקות. כן זה הכול. אבל בהתמדה. שיחקנו בלגו והילדה אומרת "לא בא לי" נגיד " אנחנו רואים שאת כבר לא רוצה. בואי נשב ונסיים את הבניה בקוביות האדומות ואז נאסוף" וכמובן שיש לקיים את ההבטחה. ילד בן 6 יתאמן על משכים יותר ארוכים מאחיו בן ה-3.  אנחנו קצת רגילים לוותר מיד. כי: אנחנו בעצמנו משועממים, כי הילד אמר, כי אנחנו רוצים לסיים לקפל את הכביסה, כי שלחו לנו הודעה…
  5. הפתעה– אם חשוב לנו המשחק המשותף, חשוב לנו לייצר אלטרנטיבות למסכים בואו נשקיע. נכניס פלפל בנושא המשחקים למשל: נקנה משחק חדש (הכי פשוט ), פעם בכמה שבועות ואולי נתרום את הישן….נקנה חומרי יצירה (בכל פעם משהו אחד). החידוש ,כמו תמיד מסייע בעידוד את המשחק. 
  6. מפסידים-מה עושים? במשחק קופסא יש מפסידים ומנצחים. יש ילדים שנגיד עליהם בעדינות ש"הם לא מקבלים זאת כל כך טוב". מי שמשחק ומנצח אפשר לקרוא לו מצליח. החלפת המילה מורידה מתחים. גם ביכולת לקבל הפסד שווה להתאמן. כשהילד כועס ומתפרץ נבין את הכעס ולא נקבל התפרצות של זריקת חפצים ומכות.  לא נימנע ממשחק עם מנצח ומפסיד אלא נדאג למינון שבו יש הרבה משחקים כללים ומעט כאלו עם מנצח/מפסיד. כך נאפשר התמודדות הדרגתית. לא לוותר על משחקים אלו :
  •  משום שבמציאות לפעמים מנצחים=מצליחים ולפעמים מפסידים=לא מצליחים. זה נקרא – בוחן מציאות. אל תחסכו זאת מילדכם. בסביבה מוגנת שהיא המשפחה.
  • משום שלעיתים דווקא המשחק ה"בעייתי" מאפשר משחק של אחים בגילאים שונים. 
  • הקושי הוא משהוא שלומדים להתמודד איתו. והרגשות הנלווים הם לגיטמיים ואנחנו יכולים לחוש אותם, לדבר עליהם ולהתמודד איתם. 

   בברכת התמודדות מוצלחת. 

פורסם ב הנחיה למשפחה, ימי גשם ע"י iritbenhaim בנובמבר 6th, 2012.

השאר תגובה