מודל הלגו וגיל ההתבגרות

פגשתי חברה שיש לה בת, נערה מתבגרת. והשאלה שעלתה היתה : עוד כמה זמן נשאר לי? כביכול הורות לנערה מתבגרת היא סוג של עונש. ויש לחכות לתום תקופת הענישה כדי לחזור ולנשום בבית.

שוחחנו על מה שקורה בבית: הרבה עימותים, חוצפה, לחץ חברתי, התעסקות במראה. הערות אינסופיות להורים: מה אתם עושים, איך אתם עושים, איך אתם מתנהגים עם שאר האחים, איך אתם מתלבשים ונראים. ה-ת-ש-ה!!!!

בקיצור איפה הילדה המתוקה שגידלתי עד היום?

הילדים שהפכו לנערים לא הלכו לאיבוד. הם כאן. אבל הגיל הזה, הלא רגיל אך הנורמאלי לחלוטין גורם להתפרקות. ממש כמו בית מלגו שכל הבלוקים שלו התפרקו. הנערים שלנו מוצפים שאלות שהם לא תמיד מודעים להן: מי אני? מה אני רוצה להיות? מה אני רוצה להיות היום? מה ארצה להיות מחר? איך אני נראה? מה חושבים עלי? איזה מין משפחה יש לי בהשוואה לאחרים?  הנערים נעשים ביקורתיים מאוד כלפינו ההורים, כלפי החברה ובעיקר כלפי עצמם. לא קל להיות מתבגר.

חזרה למודל הלגו -כל בלוק של לגו מייצג משהו מהילד המתוק, העושה את כל שנבקש, המבצע ושותף לערכים ולמנהגים שלנו. הבלוק לא השתנה הוא רק בשלב של ארגון מחדש. הבית שבנינו בדמות של ילד או ילדה מסוימים לא יחזור להיבנות אלא יש כאן תהליך של חיבור מחדש. המרכיבים שיצקנו לתוך הילד שלנו לא אבדו , הילד שלנו לא "מקולקל". אנחנו צופים בתהליך מתיש וארוך, מלא חיבוטים של בניתה של זהות חדשה. שבסופה אמור להיבנות מבנה אישיות של בוגר ערכי ועצמאי.

הורים- התפקיד שלנו הוא :1. להבין את התהליך.  2. להיות סבלניים. 3. לספק תמיכה וגבולות מאוד ברורים כדי שאכן תהיה כאן בניה בטוחה. 4. לשמור על הערכים שלנו כדי להזכיר למתבגר היכן טמונים היסודות.

תמיד לזכור להחזיק בשבילם את האמונה שהם יכולים להיות בנאים נפלאים ונהדרים של האישיות המתחדשת שלהם. 

          פוסטים נוספים בנושאי מתבגרים נמצאים בבלוג

פורסם ב מתבגרים ע"י iritbenhaim באוקטובר 12th, 2013.

השאר תגובה