חנוכה-חג צפוף כל כך. חם או שמא מחניק?

חנוכה, חג של אור…של התכנסות משפחתית. לא תמיד הענין כל כך קל. להורים ולילדים.

יש לנו המון צפיות שהכול יהיה נפלא, שנדליק נרות עם משפחה/חברים/שכנים. שנראה מופעים/שנטייל/ש…ש…ש…

בקיצור אנחנו עלולים לטבוע בשמן של כל הצפיות.


  1. בבקשה לתכנן תוכניות ריאליות-לא הגיוני בכל יום לרוץ לבית אחר להדלקת נרות. המטרה היא להיות יחד. אז לצעירים זה מבלבל והגדולים/מתבגרים פשוט מתנגדים. "יש להם תוכניות אחרות".   

  2. צפיות מציאותיות – כשנמצאים הרבה יחד , ההסתברות לריב, ויכוח וכו' עולות. זה חלק מהענין. הזדמנות לתרגל התמודדות עם ריב והשלמה.

  3. הורים בריאים בנפשם– לא לכל הורה מתאים להיות במופע חנוכה ולא לכל ילד. אנא בידקו מה מתאים לכם (מותר גם להתאמץ) ומה מתאים לילדכם. ולא לילד של השכנים!!!!

  4. משפחה =מקום לכל אחד – בשבוע החנוכה תאפשרו לכל ילד לבחור פעילות/ לבחור אצל מי מתארחים או מארחים. כך מלמדים בחירה, חיים בקהילה (כן, משפחה היא קהילה), וקבלה של דיעה ורצון שונה. ונותנים תחושה שיש לכל אחד מקום ודעתו נחשבת.

  5. ממתקים– אין ספק שיש הרבה מהם בחג הזה. קחו בחשבון שהילדים חורגים מהשגרה וזה הגיוני שיאכלו יותר. תדאגו שבבית הממתקים ישמרו בצד. כדי לעזור לילדים שלכם לווסת את התאווה למתוק. תשחררו מעט את המקום שמודיע למארחים מה מותר להם להגיש!

  6. תוכניות – כדאי ורצוי להכין לוח ובו התוכניות: ביקורים/אורחים צפויים/נסיעות/מופעים/פעילויות. בתקופה של שינוי כגון חופשת החנוכה הילדים ואנחנו מעט מבולבלים וזה עלול ליצור קצר תקשורתי. מעניק לילדים תחושת ניבוי ושליטה.

  7.   קשיי ארגון – ילדים ואנשים עם קושי בהתארגנות מוצפים רגשית  כתוצאה מחוסר שגרה. עיזרו להם עם טבלת פעילות כמו בסעיף הקודם.

  8. אור- משימה הורית-למצוא את האור בכל אחד מבני המשפחה. 

     חג שמח!!!! 

פורסם ב חופשות, חנוכה, יחסי אחים ע"י iritbenhaim בנובמבר 24th, 2013.

השאר תגובה