והגדת לבנך ולבתך…

חג הפסח וליל הסדר משמעותיים ביותר על רקע העברה הבין דורית. מהות החג הוא העברה של המסורת מדור לדור.פסח

התוכן, מדבר אל כל אחד ברבדים שונים. אולם,  אל כולנו עשויה לדבר הנוכחות המשותפת, המאמץ המשפחתי, ההתכנסות, ההזדמנות לחשוב במה אנחנו חופשיים ולאילו  "צריך ל.. " אנחנו עדיין משועבדים.

אז מה לעשות עם דור שזה "לא זורם לו טוב" או "משעמם לו" או ש …"לא בא לו".

היכולת שלנו לגייס את הדור הצעיר חיונית לאור ההשתמעות מכך. ילד/נער שמרגיש חלק מהעשיה מרגיש שייכות, מרגיש בעל יכולת. יש לו סיבהלהשתתף. מרגיש שהוא תורם משהו משמעותי.

כל אחד ואני מדגישה, כל אחד, יכול לתרום בדרכו:

  1. ילדים ונערים חובבי בישול יכולים לסייע בבחירת תפריט ואף בביצוע של המנות השונות. הילד הפעוט יהיה שותף בטעימת המנות. גם זה תפקיד נפלא!

  2. ילדים שחובבים אסטטיקה/ציור /קישוט יכולים להכין כרטיסי ברכה לחג ולהניח אותם לפני כל סועד. (התוצאה פחות חשובה מהכוונה. גם שירבוט של בן 3 הוא נהדר)

  3. ניתן להכין עם ילדי ונערי המשפחה הופעה לסדר: חידונים, הצגה היתולית, הופעה של אח בוגר בתור אליהו הנביא…משימה כזו מגייסת גדולים וקטנים ומאפשרת זמן רב לתכנון וביצוע.

  4. חשוב להודיע לצעירי הבית כי יש להם תפקיד בקניות, בסחיבת מצרכים וסלים. יש משימות נקיון וסדר. שיכניסו זאת ליומנים בסמארטפון שלהם ואתם תזכירו להם את הנקיון המשותף של המרפסת או הגינה.

  5. סידור השולחנות-תכינו את הילדים מראש לכך שתזדקקו לעזרה – בפינוי המדיח- החליטו מראש מי עושה זאת. בפריסת מפות, סידור הסכו"ם.

  6. ההגדה- ההגדה הינה טקסט ארוך ולעיתים לא מוכר. נסו למצוא, עם הילדים, חלק שמענין אותם והם ידעו מראש שהם הקוראים של החלק המוסכם. כך יהיה להם למה לחכות.

  7. ריאלי ולגיטימי –  הצפייה שכולם יעזרו לנו לפני החג, ישבו יפה ברכב ואז הסדר היא צפיה לגיטימית אך לא ריאלית. כנסו לפורפורציות. נער שתמיד עצבני לא ישנה באופן חריג ממנהגו אבל אולי במעט. ילד שלרוב לא מקשיב להוריו לא יהפוך עורו אבל ננסה להכין אותו לבאות.

  8. עיקר ותפל- מיצאו את העיקר והחשוב ביותר ועליו תתעקשו. כך הילד/נער יבין שזה ממש עקרוני. ועל השאר? תזרמו.

חג שמח

פורסם ב חופשות, מכתבים להורים, סידור הבית ע"י iritbenhaim במרץ 29th, 2014.

השאר תגובה