טיפ-משחקי מילים

משחקי מילים הם תענוג גדול. שעשוי להביא לנו הרבה צחוק והנאה. וכדרכו של משחק נחווה כפעולה של כייף.
היתרון הינו יתרון כפול: גם הנאה ושיתוף וגם אימון לקראת קריאה.
(קיים קשר בין היכולת למשחקי מילים  וצלילים לבין רכישת קריאה)
images
אז מה זה משחקי מילים?  חריזה של מילים, מציאת מילים שמתחילות בצליל דומה. היכולת לפרק מילה לצלילים המרכיבים אותה.  התאמת הצליל לצורת האות, נתינת שם לאותיות.
אז איך עושים את זה:
  1. חריזה– אפשר לחרוז מגיל צעיר חרוזי טפל (כלומר ללא משמעות- עירית-פירית) ובגיל 5 לסייע לילדים למצוא מילים עם משמעות (עירית-כרית).
  2. מה מתחיל ב– לשחק עם שמות חברי המשפחה (ככה לילד יש תחום מוגדר של מילים שאותן עליו לסרוק כדי למצוא את התשובה) מי מתחיל ב-ג? גיא. ולהמשיך בהתאם לגיל הילד והיכולת שלו. אפשר לשחק את המשחק עם רמזים: חיה שמתחילה ב- פה- וחיה ברפת. ועוד.
  3. פירוק מילים– הרבה פעמים אנחנו מפרקים מילים בעת קריאת סיפורים. ונותנים לילד צעיר להשלים את המילה. הפעם ננסה להיות ממוקדים יותר. נפרק את שם הילד ושמות מוכרים.  ננסה לפרק את המילים לחלקים קטנים יותר . בדרך זו הילדים לומדים לחדד את השמיעה של הצלילים במילה. למשל עי-רית. אפשר לפרק עוד יותר ל- עי-ר-י-ת. קשה אבל אפשרי. מותר לנו כהורים לטעות -זה משחק!!!.
  4. צורת האות– מתאים לילדים בגן החובה. לזהות את האות בה מתחיל שמם בעוד מקומות. או לשחק משחקים של זכרון עם אותיות . יש משחקים רבים אותם ניתן לקנות. יש סרגל של אותיות.
  5. התאמת שם האות לצורה. ילד עשוי לזהות שהצורה של האות – א שונה מהצורה של האות ל. אולם לא בהכרח יודע את שם האות. בגן החובה , כדי להתחיל להכיר את שמות האותיות.
  6. ספרים– יש שפע ספרים מלאי משחק והנאה: מילים במיץ שטויות/ר.הופר. ככה זה בעברית/ד.בן דור. ועוד רבים.
  7. חשוב- ילד בגן חובה, או שהוא לקראת מעבר לכתה א' ואינו מתעניין במשחקי מילים. שווה לבדוק למה. קשה לו, חושש לטעות, או כל סיבה אחרת.
תהנו, תצחקו. ומה שלא לומדים עכשיו, נלמד אחר כך. 
בכל שאלה ניתן לפנות אלי- עירית
פורסם ב מעבר לכתה א ע"י iritbenhaim במאי 10th, 2014.

השאר תגובה