שנה חדשה-שנה-שינוי

ראש השנה מתקרב אלינו והוא ממש כבר כאן.d7a9d7a0d794-d798d795d791d794-1

המילה שנה מכילה פירושים רבים: שינוי- לעשות דבר מה אחרת. שנה- לִשְׁנוֹת -לחזור ולעשות את הדברים באותו האופן.  שניות- דבר המכיל התלבטות. 
החג המתקרב מהווה הזדמנות נפלאה לעצור ולהרהר לרגע בשנה שחלפה לה ולנסות לראות על מה נרצה לחזור-לישנות ומה נבחר לשנות -שינוי.
ההורות שלנו מכילה המון גוונים ובמקרים רבים אנחנו בתוך זרם אינסופי של עשיה ופעילות. אז בואו ננסה לרגע להירגע, להיות בהשהיה מפעילות ננשום ונחשוב:
  • לִשְׁנוֹת- אילו מעשים שלנו "עובדים" . יש התנהגויות הוריות שלנו שהן נהדרות. מאפשרות זרימה נעימה של הימים, הבוקר והערב. הדרך בה אנחנו מדברים, גבולות מדויקים שאנחנו שמים ומפעילים במשפחה, שיחות והקשבה. אז מה עושים?  כל מה שעובד טוב , בואו נשמר. ולא רק נשמר אלא נאיר אותו, נדבר עליו עם בני הזוג שלנו, עם הילדים. נתחיל להרגיש טוב עם עצמנו- ככה תהיה לנו שנה מתוקה. 
  • שינוי- יש לא מעט דברים שממש לא עובדים טוב. איך יודעים? פשוט יודעים- לפי הטונים העולים, רמת המתח בבית, צורך לחזור שוב ושוב על בקשות. אז מה עושים? עוצרים ומסתכלים. חושבים בעצמנו, עם בן/בת הזוג , עם הילדים. אולי צריך להתאים כללים ומשימות לגיל המשתנה. אולי צריך לשחרר ולוותר בחלק מהמקומות. אולי חסרה לנו סמכות בבית. ועלינו לקחת עזרה לחשיבה משותפת. 
  • שניות- יש כמה נושאים שבהם קשה ההחלטה. "חסרה לי סמכות אבל אני לא אוהבת את עצמי בתור "מפקדת". או, "חשוב לי שהילדים יהיו יותר עצמאיים אבל אני נורא דואג וחרד כל הזמן לשלומם ובריאותם". אז מה עושים? בודקים עם עצמנו מה המחיר של כל בחירה. אולי כרגע אנחנו מתקשים בבחירה מסוימת אבל בעתיד זה ישתנה. אולי צריך תמיכה של משפחה או איש מקצוע שיעזור…העיקר שזיהינו את הנקודה וקושי בהחלטה. 
  שתהיה לנו שנת שלום ובריאות שנת חשיבה והרהור, שנת שפע בפעילויות עם המשפחה.
שתהיה שנה של זהב
שנשיר נרקוד שנאהב
שנשכב על הגב
ונביט בכוכב
שנהיה לראש ולא לזנב

להתראות עירית

פורסם ב הנחיה למשפחה, ראש השנה ע"י iritbenhaim בספטמבר 20th, 2014.

השאר תגובה